logo

TIPY JAK SI VYJEDNAT LEPŠÍ PLAT PRO ŽENY

7.3.2017

cover image

V otázce zmenšování rozdílů mezi ženami a muži je do velké míry potřebná i větší asertivita a povědomí žen o možnosti platového vyjednávání. Ženy vydělávají méně než muži téměř po celém světě. Ovšem platové rozdíly na stejné pozici mezi mužem a ženou nejsou v mnohých případech až tak nepřekonatelné. Ženy v současnosti dokáží dosáhnout na vyšší platové ohodnocení, pokud budou asertivnější a nebudou-li se bát otevřít se zaměstnavatelem téma ohledně zvýšení platu.
1. Udělejte si průzkum a poznejte svoji tržní hodnotu

S pracovními pozicemi je to jako na realitním trhu s nemovitostmi. Mají svou tržní hodnotu a nejlepším způsobem, jak jí zjistit, je porovnat si plat na dostupných online platových portálech - jedním z nich jsou i Platy.cz. Základní údaj o hodnotě pozice v dané zemi je bezplatný, pokud si ovšem chcete zjistit detailní údaj, kde jsou i platová pásma, region a finanční i nefinanční benefity spojené s touto pozicí, je možnost zakoupit si detailní platovou analýzu v hodnotě 99 Kč. Dalším zdrojem informací jsou různé personální agentury anebo headhunteři.


2. Poznejte své ROI (Return on Investments)

Každý nový zaměstnanec je pro firmu posila a přináší do firmy svoji přidanou hodnotu. Zamyslete se a přesně si vypočítejte, co všechno umíte firmě nabídnout a jak ji reálně můžete pomoci dosáhnout stanovených cílů prostřednictvím svých znalostí a zručností. Plat je oboustranná dohoda, pokud mi společnost nabídne místo, znamená to, že jsem pro ni nejlepší možný kandidát. Buďte si vědomi svých silných, ale také i slabých stránek.


3. Buďte více náročné při výběru práce

Platové ohodnocení na pozicích se liší i dle odvětví, regionu a velikosti firmy. Běžné pozice jako účetní, office manažer nebo marketingový pracovník, stejně i jiné specializované pozice, jsou zpravidla lépe platově ohodnocené v silných odvětvích jako IT, farmaceutický průmysl, energetika, telekomunikace, elektrotechnika a podobně. Více vyděláte i ve velkých společnostech se zahraničním vlastníkem a platy jsou též vyšší ve větších městech.4. Neprozrazujte na pohovoru výši svého současného platu

Na pohovoru neprozrazujte váš plat v předcházejícím zaměstnání s odůvodněním, že to nepovažujete za potřebné, jelikož to byla jiná pozice, jiný region, jiná situace a podobně. Informováním personalisty o výši platu se dostáváte do nevýhodného postavení, protože personalista se bude orientovat podle vašeho předcházejícího platu a ne podle aktuální tržní hodnoty dané pozice.


5. Diskutujte o platu

Mnoho žen se bojí otevřít téma ohledně platu, protože se bojí negativních reakcí, které si sebou toto téma nese. Zároveň se bojí toho, že budou vnímané v negativním světle. Zde si je třeba uvědomit, že už nejste teenager, který se obává reakce rodičů a několika minut nepohodlí, a toto vyjednávání Vám může v konečném důsledku přinést peníze v hodnotě dovolené. Navíc myslete na to, že muži vyjednávají běžně a mnohem více suverénně.


6. Mějte připravený NUMBER GAME PLAN

Nemusíte hned akceptovat iniciační nabídku. Mějte v hlavě jasnou představu o tom, jaká je vaše nejnižší možná akceptovatelná suma a jaká je vaše požadovaná suma, s kterou budete spokojená; a nebojte se ji vyslovit. Zaměstnavatel má též platový rozsah (budget) na danou pozici a snažte se najít dohodu, která bude přijatelná pro obě strany. Snažte se vyjednat co nejvyšší možný základní nebo fixní plat, nezávisle od nabízených finančních a nefinančních benefitů. Právě z tohoto platu se odvíjí jádro odvodů do zdravotní a sociální pojišťovny, co má následně přímý vliv na výši sociálních dávek a váš budou budoucí důchod.7. Vyžádejte si relevantní název pozice

Prostuduje si důkladně pracovní náplň daného pracovního místa a nebojte se požádat o úpravu pracovní pozice na relevantnější úroveň. Pokud máte několikaletou praxi, nebojte se požádat o slovíčko Senior ke svojí pozici. Myslete na budoucnost. Dobře znějící pracovní pozice Vám může pomoci v životopisu a i v budoucí kariéře. Stejně zareagujte, pokud vám zaměstnavatel neustále přidává nové zodpovědnosti. Nikdo nechce náročnější úlohy bez protihodnoty.


8. Snažte se omezit a delegovat neplacenou práci

Na pracující ženy obvykle čeká doma takzvaná „druhá šichta", a to péče o děti a příbuzné a práce v domácnosti. Ženy vykonávají větší objem neplacené práce oproti mužům. Snažte se dohodnout v domácnosti pravidla a rozložit zdroje. Eliminujte neplacenou práci i prostřednictvím cenově dostupné výpomoci v domácnosti (Domelie.cz) a získaný čas věnujte sobě a svému osobnímu rozvoji.

 

Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat