logo

Zaměstnavatelé v roce 2009 razantně omezili všechny benefity

12.2.2010

Dovolenou nad rámec zákona mohlo v loňském roce využívat o 11 % zaměstnanců méně než v roce 2008. Desetina zaměstnanců přišla v průběhu roku 2009 o nápoje na pracovišti zdarma a 9 % o příspěvek na penzijní připojištění. Nejméně se rušily benefity jako jsou notebooky či auta k soukromým účelům. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu Merces.cz, který detailně mapoval výdělky a benefity 250 tisíc zaměstnanců zapojených do průzkumu v letech 2008 a 2009.

„Zaměstnavatelé reagovali na krizi všeobecným omezováním nefinančních benefitů. V roce 2008 se dovolenou nad rámec zákona mohlo chlubit 39 % všech zaměstnanců, o rok později se tento počet snížil téměř na čtvrtinu. V České republice už neexistuje nějaký benefit, který by měla aspoň třetina tuzemských zaměstnanců, zatímco v roce 2008 bylo takových benefitů pět," říká Miroslav Dravecký, projektový manažer společnosti Profesia, která průzkum Merces.cz provozuje. Více ukazuje následující tabulka:

Tabulka 1: Srovnání všech nefinančních benefitů (2009 - 2008)

Zdroj: Merces.cz

Pokračuje tak trend, který byl patrný již koncem roku 2008. Krize, která na trhu práce začínala na podzim tohoto roku, začala už tehdy krátit benefity. „Zatímco na přelomu roku 2008 a 2009 byl tento pokles relativně nízký, v průběhu roku 2009 se už krátilo masivně a prakticky všem," dodává Miroslav Dravecký. Podle něj se může každý zdarma a se zárukou anonymity přesvědčit, jak je na tom ve srovnání s jinými. Stačí do průzkumu na internetové adrese www.merces.cz zadat své údaje. Díky tomu se dostane ke srovnání s jinými zaměstnanci.

Nejpostiženější odvětví z 55 analyzovaných

Pokud bychom analyzovali krácení podle odvětví, jako nejpostiženější se jeví sektor médií, financí a poštovních služeb. Například o dovolenou nad rámec zákona přišlo v průběhu minulého roku 13 % zaměstnanců médií a 12 % zaměstnanců dopravy. Téměř pětina finančních poradců a pošťáků se podle průzkumu už nemůže v práci zdarma napít.

„Krácení benefitů se rovněž nevyhnulo vzdělávání zaměstnanců. Nejvíce se to týká automobilového průmyslu (- 13 %), medií (-12 %) a finančního poradenství (-11%)," doplňuje Miroslav Dravecký.

Tabulka 2 ukazuje situaci ve vybraných odvětvích z celkově 55 analyzovaných. Procentuelní poklesy se vztahují vždy ke všem zaměstnancům daného odvětví. Například pokles o 10 procent znamená, že o daný benefit přišla desetina všech lidí. Pokles však nevyjadřuje celkový stav benefitů v oboru. Například v textilnictví jsou poklesy nižší, ale zároveň jsou výrazně nižší i podíly lidí, kteří danou zaměstnaneckou výhodu mají.

Tabulka 2: Srovnání nefinančních benefitů ve vybraných odvětvích (2009 - 2008)

Zdroj: Merces.cz

„Soukromé domácí společnosti škrtaly benefity nejvíce. Nejčastěji nápoje na pracovišti (-11 %). Naopak nejméně pocítili krácení nefinančních zaměstnaneckých výhod zaměstnanci soukromých zahraničních firem, kde například ztrátu notebooku či telefonu i k soukromým účelům pocítilo jen jedno procento," uzavírá Miroslav Dravecký ze společnosti Profesia.
















Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat