1Q 2013 mzda klesla, nejvíce stále berou lidé ve velkých zahraničních společnostech

V prvním kvartálu roku 2013 došlo u průměrné mzdy k poklesu -2,75%, což může mít příčinu ve vyplacení mimořádných odměn už koncem minulého roku. Nejlepší mzdu mají zaměstnanci velkých zahraničních společností. Nejméně dostávají zaměstnanci sdružení s méně než 10 zaměstnanci.

V 1Q 2013 meziročně klesly mzdy

Podle údajů z Českého statistického úřadu docházelo během prvních tří kvartálu roku 2012 ke zpomalování růstu průměrných mezd, avšak 4. kvartál vybočil z trendu a průměrná mzda výjimečně vzrostla o 3,7%. Příčinou bylo vyplácení mimořádných odměn, obvzláště vysoce příjmovým skupinám, o kvartál dříve než bývá zvykem, k čemuž splečnosti přistoupily vzhledem ke změnám v daňové legislativě, které vešly v platnost od ledna 2013.

Tato skutečnost v kombinaci s vysokým podílem nezaměstnaných osob 8% může mít dopad na meziroční pokles nominální mezd v 1. kvartálu roku 2013. Podle průzkumu mezd a benefitů Platy.cz došlo k poklesu -2,75%.

Nejvíce poklesly mzdy zaměstnanců pracujících pro družstva

Nejlepší mzdy jsou u soukromých zahraničních společností, kde na výplatních páskách zaměstnanci najdou v průměru 30 347 Kč. Na druhém pólu jsou zaměstnanci sdružení, kteří berou o 10 000 Kč méně.

,,Průměrná mzda meziročně nejvíce poklesla nejvýrazněji u společností s družstevním vlastnictvím (-11%), u soukromých zahraničních společností (-3%) nebo sdružení (-3%). Mzdy se nezměnily u soukromých domácích společností. Mírný nárůst byl zaznamenán u státních a obecních institucí (3%), kde lze předpokládat, že nebyly vypláceny mimořádné odměny již loni.“ řekla Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz.

Tabulka 1: Průměrné mzdy v 1. kvartálu roku 2012 a 2013 podle vlastnictví společnosti

Zdroj:
www.platy.cz

Nejlépe jsou placení lidé ve velkých společnostech

Podíváme-li se na průměrné mzdy podle velikosti společnosti, je zde vidět přímá úměra - čím větší společnost, tím vyšší průměrná mzda a naopak. Nejvíce berou lidé ve společnostech s více než tisícem zaměstnanců, v prvním kvartálu roku 2013 to bylo konkrétně 28 555 Kč, což je o 4% méně než před rokem. Ve firmách, kde kolektiv tvoří méně než 10 zaměstnanců je průměrná mzda o 8 500 Kč nižší.

,,Největší meziroční pokles na úrovni -5% zaznamenaly společnosti s 251-1000 zaměstnanci, kde každý šestý v průzkumu mezd a benefitů Platy.cz byl nižší a střední manažer a každý čtvrtý kvalifikovaný technický zaměstnanec, tedy lidé, kteří dostávají na výplatní pásce nejvíce a mohlo zde dojít k vyplacení vysokých odměn již ke konci roku 2012, čímž se projevil i nejvyšší pokles. Nejméně klesla mzda (-1%) lidem z firem do 20 zaměstnanců.“ řekla Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz. 

Tabulka 2: Průměrné mzdy v 1. kvartálu roku 2012 a 2013 podle velikosti společnosti

Zdroj:
www.platy.cz

Velké firmy zaměstnávají hlavně mladé

Podle průzkumu Platy.cz mladí lidé do 34 let převážně pracují ve velkých společnostech s více než 1000 zaměstnanci, kde tvoří až polovinu zaměstnanců. Zaměstnanci ve věku 35-44 let nejčastěji pracují v malých firmách s 10-20 zaměstnanci. Lidé starší 45 let nejběžněji pracují u zaměstnavatelů s 21-50 zaměstnanci.

Pracovníci ve službách nejčastěji pracují v mikrofirmách

Zajímavá je i skladba účastníků průzkumu, nejvíce jsou v průměru zastoupeni kvalifikovaní netechničtí zaměstnanci, kteří tvoří více než čtvrtinu respondentů. Naopak vrcholový management reprezentuje v průměru 2,15% respondentů. Následují pomocní zaměstnanci, tuto skupinu představoval každý dvacátý respondent.

Kvalifikovaní dělníci a pracovníci ve službách (31,7%) a administratvivní zaměstnanci (10,3%) nejběžněji pracují v malých firmách do 10 zaměstnanců. Pomocní zaměstnanci mají největší podíl ve středně velkých firmách s 50-250 zaměstnanci. Kvalifikované technické zaměstnance (27,15%) a nižší a střední management najdeme nejčastěji ve firmách s 250-1000 zaměstnanci. Kvalifikovaní zaměstnanci netechnického směru (29,60%) tvoří největší základnu velkých společností s více než tisícem zaměstnanců. 


Porovnat plat 

Zpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.