Chcete-li dostávat 13. plat, pracujte v Praze u zahraniční společnosti

Zatímco v Praze a Středočeském kraji dostalo 13. plat 18 procent lidí, v Olomouckém to bylo jen 12 procent. Třinácté platy dostává jen devět procent státních zaměstnanců, naopak plných 27 procent zaměstnanců zahraničních firem. Tyto a další zajímavá zjištění přináší kontinuální průzkum platů Merces.cz, do kterého se zapojilo více než 60 000 respondentů.

Ženy dostávají 13. platy méně než muži. Na druhou stranu, jejich 13. platy jsou v průměru 92 procent běžné měsíční mzdy. Muži dostali v průměru tři čtvrtiny své obvyklé mzdy. Celkem dostalo 13. plat necelých 17 procent tuzemských zaměstnanců. Na Slovensku to bylo více než jedna pětina, v Maďarsku dokonce kolem jedné třetiny lidí.

Zaměstnanec s nejvyšší šancí na vyplacení třináctého platu je žena pracující v Praze nebo ve Středočeském kraji, která má vysokoškolské vzdělání a pracuje u zahraniční firmy. Naopak, nejhůře jsou na tom lidé pracující na Moravě ve státních službách se základním vzděláním.

Tabulka 1: Srovnání mužů a žen

 Kolik lidí dostalo 13. plat? Jak vysoký byl 13. plat?
ženy
14% 17 666 (92% průměrného)
muži
19% 20 697 (76% průměrného)
 
Zdroj: Merces.cz
Tabulka 2: Průměrné 13. platy podle regionů


Podíl zaměstnanců s 13. platem 
Region 
 18%  Praha, Středočeský  
 16% Jihočeský, Jihomoravský, Plzeňský, Ústecký
 15% Liberecký, Pardubický, Vysočina
 14% Moravskoslezský, Zlínský
 13% Karlovarský, Královehradecký
 12% Olomoucký
 Zdroj: Merces.czGraf 1: Průměrné 13. platy podle vlastníctví společnosti

Průmierné 13. platy podle vlastníctví společnosti 
Zdroj: Merces.cz Graf 2: Průměrné 13. platy podle délky praxe na pozici

Průměrné 13. platy podle délky praxi na pozici
Zdroj: Merces.cz 


Graf 3: Poskytování 13. platu podle dosaženého vzdělání

 Poskytování 13. platu podle dosaženého vzdělání
Zdroj: Merces.cz 

Zpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.