logo

Jak zvládnout rozhovor o platu na pohovoru? Takto budete připraveni

12.7.2023

cover image

Rozebírat výši platu se dnes stále moc nenosí. Někoho dokáže toto téma zaskočit i na pohovoru. Přitom právě jeho otevření umí prozradit, jak si ceníte svých zkušeností, praxe a potenciálu, a také zda budete pracovat v takových finančních podmínkách, se kterými budete spokojeni.

Jaký plat si představujete?

Otázka, která dříve či později přijde na řadu na každém pohovoru, zvláště pokud se propracujete mezi vyhovující kandidáty. Jak však správně reagovat, abyste nastavili reálné požadavky a zároveň odcházeli spokojeni s výsledkem?

Udělejte si domácí úkol

Na pracovní pohovor byste měli jít již připraveni. To znamená, že byste měli vědět, v jakém rozmezí se pohybují platy ve vašem odvětví, na vaší pozici a také ve vašem regionu. Pokud toto rozpětí budete znát, nestane se vám, že si řeknete o přehnaně vysokou částku, čímž byste potenciálního zaměstnavatele odradili. S tímto vám pomůže platový dotazník z Platy.cz, kde jsou zohledněny všechny podstatné faktory, které vám pomohou zjistit vaši hodnotu na trhu práce.

Základní plat

V České republice musí zaměstnavatelé od roku 2018 zveřejňovat v inzerátu výši základní mzdy. To vám také dává určitý náskok a možnost zorientovat se v platovém nastavení na danou pozici. Zaměstnavatel vám nemůže nabídnout méně, než je částka uvedená v inzerátu. Je však třeba si uvědomit, že v mnoha případech nejde o finální plat, ale jen o základní minimum. Vyjednat si můžete i více. V mnoha případech zaměstnavatelé i přímo v nabídce uvádějí, že ve finálním platu zohlední zkušenosti uchazeče. Díky průměrnému platu z platového dotazníku a základní mzdě, kterou zaměstnavatel nabízí, víte, kde se máte pohybovat, když přijde na řadu téma platu. V úvahu také můžete brát i výši své současné mzdy. Nejdůležitější je však mít předem jasnou představu, abyste na pohovoru nebyli zaskočeni.

Ptát se, nebo neptat?

Otázku platu otevře personalista nejčastěji na pohovoru sám, a to v okamžiku, kdy už se o něm vyplatí diskutovat. Když jste potenciálně vhodní na danou pozici. Ptát se hned ze začátku na platové podmínky není vhodné. Bude to vypadat, že vás spíše zajímá výplatní páska než pozice samotná. Můžete však při doplňujících otázkách zjistit, jaké jsou pracovní benefity, firemní kultura, popřípadě do jaké míry je pracovní doba flexibilní. I tyto nefinanční pracovní bonusy jsou důležité, doplňují finanční složku práce a dokreslí vám celkový obraz o výhodách pracovní pozice.

Jak odpovědět na otázku o platu?

Po vaší přípravě a úspěšně zvládnuté části pohovoru padne i otázka ohledně toho, jaký plat byste si představovali. Nejlepší je odpovídat rozpětím, ve kterém byste se chtěli pohybovat, ne konkrétním číslem. Necháte tak prostor k diskusi a případnému vyjednávání. Ujistěte se však, že i nejnižší hodnota v rámci vašeho rozpětí je stále plat, se kterým budete spokojeni. Poněkud méně obvyklá možnost je otázku o platu otočit a zeptat se personalisty, s jakým finančním rozpětím na danou pozici počítají. Odborníci se shodují, že se jedná o tzv. vedoucí přístup. Přepínáte tím ale z pozice někoho, kdo hledá práci, na profesionála, který si vybral svoji kariéru a je připraven na další výzvy. Tento postup je proto vhodnější, pokud jste seniornější kandidát a máte za sebou výsledky z předchozích zaměstnání. Získáte díky němu výhodu a budete s určitostí vědět, v jakém finančním rozpětí se pohybujete a zda vám vyhovuje.

V případě, že jste junior nebo jde o vaši první pozici po škole, je dobré projevit určitou míru sebevědomí, ale také nemít přehnané požadavky. Můžete se však s budoucím zaměstnavatelem dohodnout, že otevřete otázku platu opět po zkušební době, tedy když ukážete svoji zodpovědnost a pracovní výkony v praxi.

Příklad juniora odpovídajícího na otázku o platu

Moje představa o finančním ohodnocení se pohybuje od 21.000 až 24.000 Kč v hrubém. Jsem však ochotná přistoupit i na 20.000 Kč hrubého v případě, že bude možné otázku mého ohodnocení znovu otevřít za tři měsíce, až uvidíte výsledky mé práce a také mé pracovní nadšení. Těším se, že na sobě budu pracovat a že se budu učit od zkušenějších kolegů, abych byla pro tuto firmu přínosem.


Přijmout první nabídku?

Nezapomínejte, že pracovní vztah je založen na dohodě. Proto by s nabízeným platem měl být spokojen nejen zaměstnavatel, ale také zaměstnanec. Nastaví se tak férový vztah, ze kterého mohou obě strany dlouhodobě prosperovat. Proto pokud první nabídka ze strany zaměstnavatele nevyhovuje vašim představám, nejste povinni ji přijmout.

Vždy existuje prostor pro vyjednávání o platu. Popřípadě se rovnou dohodněte na přehodnocení po zkušební době. Pokud však ani poté nabídka nesplnila vaše očekávání, zvažte, zda je pro vás pracovní pozice vhodná. Plat je stále hlavní složkou pracovního ohodnocení a nedoceněný zaměstnanec je nespokojený zaměstnanec.


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat