logo

Jen v Karlovarském kraji porazil růst platů inflaci

18.6.2013

Ve Zlínském kraji klesla v minulém roce výše průměrného platu. V Praze a Pardubickém kraji se růst platů drží těsně pod mírou inflace.

Podle zjištění serveru Platy.cz jen v jediném kraji v České republice za posledních 12 měsíců rostly platy rychleji než inflace - jde o Karlovarský kraj, kde průměrný plat vzrostl o 4,2 %. V Praze a Pardubickém kraji, kde byl růst platů druhý a třetí nejvyšší, se průměrný plat zvýšil o 2,4 %, a téměř kopíroval meziroční míru inflace, která činila 2,5 %. V ostatních krajích je reálný průměrný plat nižší, než byl před rokem. V případě Zlínského kraje dokonce došlo k poklesu i v absolutní výši průměrného platu, a to o 0,4 %.

Relativně vysoký růst platů v Karlo-varském kraji velmi pravděpodobně souvisí s tím, že v tomto kraji je podle našich zjištění výrazně nejnižší průměrný plat v ČR ", říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz. „Přes nejvyšší nárůst je však v tomto kraji průměrný plat stále s výrazným odstupem nejnižší v celé republice."

Průměrný plat v Karlovarském kraji činí pouze 20 315 Kč, zatímco v Olomouc-kém kraji, kde je průměrný plat druhý nejnižší, činí 22 138 Kč a je tedy o 1 823 Kč vyšší. Nejvyšší průměrný plat je podle Platy.cz v Praze (32 091 Kč) a v Jihomoravském kraji (25 116 Kč).

V celé ČR za posledních 12 měsíců v průměru došlo k reálnému poklesu platů, což navazuje na stejný trend započatý v roce 2012. V letech před rokem 2012 vždy docházelo alespoň k malému růstu reálných platů, resp. růstu kupní síly zaměstnanců.

Celkově nejlepší platová situace je v Praze, kde sice růst průměrných platů v posledním roce za inflací zaostal stejně jako v Pardubickém kraji o pouhých 0,1 %, ale navíc průměrný plat se svou výší výrazně vymyká situaci v ostatních regionech.  


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat