Nejvyšší platy podle očekávání v Praze, Ostrava až za menšími krajskými městy

Více než Ostravané vydělávají v Plzni, Liberci a Pardubicích. Pražanům se také zaměstnavatelé snaží nejvíc zalíbit: mezi benefity vedou stravenky, dovolená navíc a pružná pracovní doba.

Nejvyšší platy jsou v Praze, Pražané berou v průměru 31 tisíc Kč. Průměr v Brně je o více než 6 tisíc níže. Vezmeme-li však v potaz řadu vrcholových pozic v Praze a tedy i vyšší odměny, nezůstává Brno příliš pozadu. Třetí největší české město, Ostrava, se však propadla až za menší krajská centra.  Více než 22 300 Kč, tedy průměrný ostravský plat, vydělávají obyvatelé Plzně, Liberce i Pardubic. Srovnání platů v největších městech České republiky přináší portál Platy.cz, kde si svůj plat anonymně porovnalo už více než 100 tisíc lidí. 


Zdroj: Platy.cz, zaokrouhleno na celé stovky. 1/ dle Sčítání lidu, domů a bytů 2011, zaokrouhleno na celé tisíce, 2/ míra nezaměstnanosti k 30.6.2014; zdroj MPSV 

Platy v Praze jsou sice nominálně nejvyšší, nicméně započteme-li velké množství pozic ve vrcholovém managementu, v případě běžných pozic zůstávají velmi podobné výdělkům v Brně. Ostrava se propadla za krajská města možná i kvůli vysoké nezaměstnanosti. Nízké průměrné výdělky totiž kopírují místa s vysokou nezaměstnaností.

Za celkově vyššími platy v Praze stojí zejména vysoká koncentrace vyšších manažerských pozic a také obchodnicky orientovaných pozic, tam jsou platy vyšší vždy. Naopak platy sráží vyšší konkurence na trhu práce, vysokoškolsky vzdělaných a kvalifikovaných sil je v Praze dostatek," komentuje výsledky Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.


Zdroj: Platy.cz, uvádí procento zaměstnanců, kteří mohou využit daný benefitZpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.