logo

Nejvyšší platy podle očekávání v Praze, Ostrava až za menšími krajskými městy

13.8.2014

Více než Ostravané vydělávají v Plzni, Liberci a Pardubicích. Pražanům se také zaměstnavatelé snaží nejvíc zalíbit: mezi benefity vedou stravenky, dovolená navíc a pružná pracovní doba.

Nejvyšší platy jsou v Praze, Pražané berou v průměru 31 tisíc Kč. Průměr v Brně je o více než 6 tisíc níže. Vezmeme-li však v potaz řadu vrcholových pozic v Praze a tedy i vyšší odměny, nezůstává Brno příliš pozadu. Třetí největší české město, Ostrava, se však propadla až za menší krajská centra.  Více než 22 300 Kč, tedy průměrný ostravský plat, vydělávají obyvatelé Plzně, Liberce i Pardubic. Srovnání platů v největších městech České republiky přináší portál Platy.cz, kde si svůj plat anonymně porovnalo už více než 100 tisíc lidí. 


Zdroj: Platy.cz, zaokrouhleno na celé stovky. 1/ dle Sčítání lidu, domů a bytů 2011, zaokrouhleno na celé tisíce, 2/ míra nezaměstnanosti k 30.6.2014; zdroj MPSV 

Platy v Praze jsou sice nominálně nejvyšší, nicméně započteme-li velké množství pozic ve vrcholovém managementu, v případě běžných pozic zůstávají velmi podobné výdělkům v Brně. Ostrava se propadla za krajská města možná i kvůli vysoké nezaměstnanosti. Nízké průměrné výdělky totiž kopírují místa s vysokou nezaměstnaností.

Za celkově vyššími platy v Praze stojí zejména vysoká koncentrace vyšších manažerských pozic a také obchodnicky orientovaných pozic, tam jsou platy vyšší vždy. Naopak platy sráží vyšší konkurence na trhu práce, vysokoškolsky vzdělaných a kvalifikovaných sil je v Praze dostatek," komentuje výsledky Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.


Zdroj: Platy.cz, uvádí procento zaměstnanců, kteří mohou využit daný benefit
Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat