logo

Plat vysokoškolsky vzdělaných lidí je v průměru o 30 % vyšší než průměrný plat středoškoláků

26.2.2010

Vyplatí se v Česku studovat vysokou školu? Podle analýzy společnosti Profesia ano. Vysokoškolský titul znamená v průměru o 30 % vyšší příjem v průběhu aktivní kariéry, než mají středoškoláci s maturitou, a dokonce o 41 % více peněz než si vydělají středoškoláci bez maturity.

„Analyzovali jsme mzdové údaje 250 tisíc lidí z průzkumu platů Merces.cz. Díky tomu jsme mohli porovnat příjmy vysokoškoláků a středoškoláků ve všech věkových skupinách. Zatímco vysokoškolský průměr vychází na téměř 29 900 Kč, středoškoláci s maturitou mají na své výplatní pásce v průměru 20 900 Kč a středoškoláci bez maturity 17 500 Kč," říká Miroslav Dravecký, projektový manažer společnosti Profesia.

Následující graf ukazuje průměrný základní měsíční plat zaměstnanců podle vzdělání a věku. Klesající křivka neznamená, že čím je zaměstnanec starší, tím má nižší plat, ale hovoří o tom, že v současnosti starší ročníky vydělávají méně než ty mladší.

Graf:   Průměrný základní měsíční plat podle věku a vzdělání (v Kč)


Zdroj: Merces.cz

Vysokoškoláci přicházejí na trh práce až po pěti letech studia. V té době si středoškoláci už vydělávají a celkem si připíší více než jeden milion korun. „Od té doby začínají tento rozdíl vysokoškoláci dohánět. Zatímco pětadvacetiletí vysokoškoláci mají v průměru jen o cca tisíc korun více, například u třicetiletých je rozdíl mezi příjmy obou skupin už přes devět tisíc korun měsíčně, o pět let později dokonce více než 15,5 tisíce Kč," říká Dravecký.

Pokud předpokládáme, že náklady na život jsou pro vysokoškoláka a středoškoláka stejné, a to samé platí i pro rychlost růstu či poklesu jejich mzdy, po 10 letech a 11 měsících (asi ve třiceti čtyřech letech) se celoživotní příjmy vysokoškoláků a středoškoláků vyrovnají. Rozdíl výplat za každý další měsíc představuje „čistý zisk" za investovaný čas do vzdělání.

"V případě zpoplatněného vysokoškolského studia, řekněme 20 tisíci korunami na rok studia, by se doba, za kterou  se příjmy vyrovnají, prodloužila jen o necelý rok na 11 let a 6 měsíců," dodává Dravecký ze společnosti Profesia.  
Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat