logo

Plavčík je práce jen pro romantika

24.6.2014

Číšníci nebo průvodci jsou závislí na spropitném. Průvodci v Praze berou o třetinu víc než ti v regionu.


Plavčík nebo turistický průvodce jsou v létě hodně na očích, zato v zimě jejich služby potřeba nejsou. Na jejich platech se to však neodráží, patří mezi ty podprůměrné, plat plavčíka je dokonce velmi podprůměrný. Ukazuje to přehled portálu Platy.cz, kde své mzdy srovnalo už přes 100 tisíc lidí.

Profese, se kterými se v létě potkáváme nejčastěji, nejsou oceňovány ani průměrným platem (ten v ČR dosahuje 24 806 Kč, viz zde), někde jejich plat jen mírně převyšuje zákonné minimum (8500,-), velká část z nich je závislá na spropitném. Pokojská bere v průměru 11600 Kč, číšníci jen o tisícovku více, obsluha čerpací stanice o další dvě stovky více.

Plavčíci si přijdou v průměru na 13200 Kč, ale na rozdíl od zaměstnanců hotelů a restaurací nemohou očekávat odměnu od hostů bokem a navíc jde o odpovědnou práci, která vyžaduje neustálou pozornost. „Na druhou stranu ani zaměstnanci restaurací v zimě nebo při slabé turistické sezóně s ničím jiným než se základním platem počítat nemohou. A to nemluvíme o případech, kdy číšník onemocní, i nemocenská se totiž vypočítává z jeho platu," připomíná Zdeněk Němec, Platy.cz.

I barmani berou jen 13600, kuchaři 15200. V cestovním ruchu je peněz více: Nejméně berou recepční - 15400 Kč. Prodejce letenek už 17800 a průvodci 18200. Právě v této profesi se ale projevuje vliv regionu: v regionech si turistický průvodce vydělá o třetinu méně než v hlavním městě (15500 Kč vs. 22100 Kč). Krupiér si už přijde na 20000 a navíc může získat i poměrně slušné spropitné. V těchto profesích jsou však i vyšší nároky například na jazykovou vybavenost nebo prozákaznický přístup.Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat