logo

Po pěti letech na jedné pozici plat téměř přestává růst

17.7.2013

Během prvních deseti let na jedné pozici vzroste průměrný plat o 27%. Po více než 10 letech v jedné pozici poklesne průměrný plat nejvzdělanějších zaměstnanců až o 22%.

Pokud máte maturitu, měli byste měnit pracovní pozici nejpozději za deset let. Pak totiž poklesne průměrný plat o 12 %. Prvních pět let plat přibližně rovnoměrně roste, poté se čtyři roky drží na přibližně stejné hodnotě a pak klesá. Pohyb platu výrazně záleží na dokončeném vzdělání. U zaměstnanců, kteří nemají maturitu, průměrný plat roste i po více než deseti letech na jedné pozici. To je hlavní výsledek aktuální analýzy serveru Platy.cz. 

Je zřejmé, že změna pozice může být účinným nástrojem pro zachování růstu platu. S narůstajícím vzděláním plat roste; zároveň se výrazně zvyšuje důležitost kariérního postupu. Čím vyšší vzdělání člověk získá, tím větší propad jej čeká, pokud na jediné pozici prožije více než deset let," říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz. „Při dlouhém setrvání na jedné pozici hrozí, že zaměstnavatel tento fakt vyhodnotí jako stagnaci a tomu přizpůsobí i plat."


Průměrný plat zaměstnanců s postgraduálním vzděláním a příliš dlouhou prací na jedné pozici je o 22 % nižší než u stejně vzdělaných pracovníků, kteří na jedné pozici pracují kratší dobu. Přínos vyššího vzdělání k výši platu se tak téměř stírá.

U pracovníků bez maturity jejich průměrný plat s léty strávenými na jedné pozici stále roste. Nízké vzdělání ale není na pracovní trhu vhodnou strategií: ani nejvyšší průměrný plat zaměstnanců bez maturity nedosahuje ani výše průměrného nástupního platu těch zaměstnanců, kteří maturitu získali.

Největší pokles průměrných platů po deseti letech se projevuje v soukromé sféře bez ohledu na to, zda mají tuzemského nebo zahraničního vlastníka. Ve státní sféře a družstvech rostou platy i po deseti letech na jedné pozici.


Porovnat plat 


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat