logo

Přehled platů žen a mužů podle krajů České republiky

11.3.2013

Průměrné hrubé mzdy všech žen jsou o 23% nižší než hrubé mzdy všech mužů. Průměrná mzda žen je 22 388 Kč, u mužů je o 7 000 vyšší. Rozdíl v platech mužů a žen na stejných pozicích je stále 10%.

Nejvíce berou ženy v Praze, nejméně v Karlovarském kraji

Ženy si nejvíce v průměru vydělají v Praze, až 27 587 Kč, dále v Jihomoravském kraji 21 476 Kč a Středočeském kraji 21 012 Kč. V těchto krajích dostávají i muži největší platy. Naopak nejméně nachází na výplatní pásce ženy v Karlovarském kraji 18 890 Kč, v Olomouckém kraji 19 094 Kč a Moravskoslezském kraji 19 491 Kč.

Největší rozdíl v neprospěch žen je v Praze, Olomouckém, Moravskosleszském a Jihomoravském kraji, kde jsou platy u žen o 25% nižší. Na druhou stranu nejmenší rozdíl je v Karlovarském kraji (-18%), Královehradeckém kraji (-19%) a Pardubickém kraji (-20%).

Tabulka 1: Přehled průměrných platů žen a mužů podle krajů

Zdroj: www.platy.cz

Proč ženy dostávají o čtvrtinu méně?

,,Jedním z důvodů může být, že ženy se často samy diskriminují už očekávanými platy, které uvádí do životopisu nebo na pohovoru. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23% méně než muži. Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme pozorovat u žen ve věku 35 - 44 let a to až o 32% méně než muži.

Rozdíl ovlivňuje i skutečnost, že ženy se v době, kdy mohou být na vrcholu kariéry, často starají o rodinu, čímž přicházejí o roky praxe a kontakt s oborem. " říká Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ, která provozuje Platy.cz

Produktová manažerka bere o 4% více než muž

Podíváme-li se na rozdíl mezi platem muže a platem ženy na stejné pozici vyšlo nám, že rozdíl mezi jejich výdělkem je pořád v průměru 10%. S největším rozdílem se potýkají ženy na pozicích ekonomická ředitelka (-25%), vedoucí prodejny (-24%) a finanční manažerka (-24%).

Existují samozřejmě i pozice, kde berou ženy v průměru více. Jmenujme například asistentka (+6%), produktová manažerka (+4%), grafička (+4%), redaktorka (+4%) a zubní lékařka (+2%).

Porovnat plat 






Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat