Průměrný třináctý plat v minulém roce dosáhl výše 14 666 Kč, dostalo jej o 5 % méně lidí

Celkové roční odměny naproti tomu poklesly ze 17 225 Kč na méně něž 16 900 Kč. Odměny dostalo zhruba 31 % zaměstnanců, zatímco v roce 2008 mělo ke mzdě finanční odměnu téměř 35 % lidí. Pokles odměn a 13. platů však není zdaleka tak výrazný jako je tomu u benefitů nefinančních. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu mezd a platů Merces.cz, kterého se v letech 2008 a 2009 zúčastnilo zhruba 250 tisíc lidí.

„Situaci částečně zachraňuje veřejný sektor. Například odměny má v tomto sektoru polovina zaměstnanců, v minulém roce jich prakticky neubylo, navíc si v průměru polepšili o 3 % na 11 650 Kč ročních odměn. Naproti tomu soukromé společnosti šetřily - cca 5 % zaměstnanců přišlo v těmto firmách o odměny," říká Miroslav Dravecký, projektový manažer společnosti Profesia, která provozuje webový portál práce a průzkum Merces.cz.

Tabulka: Srovnání třináctých platů a odměn v letech 2009 až 2008

Zdroj: Merces.cz

Zatímco v roce 2008 dostala třináctý plat čtvrtina zaměstnanců, v roce minulém to bylo už jen zhruba pětina. V případě odměn je pokles podobný, z 35 na zhruba 31 %. Průměrné odměny za rok se snížily z více než 17 220 Kč na necelých 16 900 Kč. Třináctý plat naopak vzrostl o zhruba jedno sto korun. O zhruba pět set korun narostl také základní měsíční plat.

„Zaměstnavatelé jsou stále pod tlakem, musí snižovat náklady. Tento trend bude podle našeho odhadu trvat ještě minimálně první pololetí letošního roku. I když ekonomika postupně oživuje, trh práce se bude vracet k lepším číslům se zpožděním. Pozitivní změny na trhu práce se do oblasti odměňování promítnou ještě později," upozorňuje Miroslav Dravecký.

Zpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.