Řemeslo zlaté dno nemá, ale práce je v něm dost

Chybějí kvalifikovaní pracovníci. Plat kolem 20 tisíc mladé neláká. Dobrých řemeslníků se nedostává, volných míst pro elektrikáře nebo nástrojáře jsou stovky...

... seřizovačů CNC strojů shánějí firmy dokonce více než tisíc. I proto je jednou z priorit ministerstva průmyslu a obchodu přivést více učňů do technických oborů. Pokud jde ale o platy, není příliš na co lákat. Podle dat ze služby Platy.cz výdělky v řemeslných profesích většinou nedosahují ani celorepublikového průměru.

Chybějí kvalifikovaní pracovníci

V průmyslu chybějí tisíce techniků. Role personalistů ve firmách shánějících třeba elektrikáře nebo kuchaře se v ničem neliší od komedie Jáchyme, hoď ho do stroje. Českým strojírenským firmám sdruženým v Národním strojírenském klastru (NSK) chybí 10 procent vyučených absolventů, zejména elektrikáři nebo obsluha, programátoři a seřizovači CNC strojů (moderní obráběcí stroje).

Podle aktuální nabídky pracovního portálu Prace.cz se po elektrikářích shání více než 400 inzerátů, po kuchařích například 1300, pro seřizovače CNC strojů je volných přes 1200 míst. „Obsadit tato místa je pro firmy obvykle docela náročné, bohužel u nás není dostatek takto kvalifikovaných lidí. I v případech, kdy lidé v některé z uvedených profesí nechybějí, zaměstnavatelé narážejí na úskalí. Dostupní uchazeči by se například museli za prací přestěhovat, případně dojíždět denně, ale podle našich šetření je takto cestovat ochotna jen asi třetina pracovníků," konstatuje Hana Kostovičová z portálu. Šikovní řemeslníci se navíc často udělají „pro sebe", a nemusí tudíž nutně spoléhat pouze na místa vytvářená ve firmách. O to více ale pak chybí ve výrobě.


Plat kolem 20 tisíc mladé neláká

Na první pohled jsou platy zaměstnaných řemeslníků (kolem 20 tisíc korun, viz tabulka) pod republikovým průměrem, který dělá podle Platy.cz za poslední rok 25200 Kč. Šikovný řemeslník si však vydělá více. „Vidíme, že 10 procent nejlépe placených řemeslníků si v několika profesích vydělá oněch průměrných 25 tisíc korun a někdy i více" komentuje výsledky analýzy Platy.cz Zdeněk Němec. „Jsou to například zedníci, malíři, instalatéři, automechanici a elektrikáři. "Dokonce truhlář může brát i 40 tisíc a svářeči nebo automechanici i 33 tisíc." Svářeči jsou navíc velmi žádaní po celé Evropě, nabízí se tedy i možnost cestovat, žít v zahraničí, ač takovou možnost využívají spíš vysokoškolsky vzdělaní pracovníci.

Řemeslo jako jistota budoucí práce

Dlouhé čekání firem na dostatek pracovníků o strojů nebo elektrochemiky však brzdí průmysl. I proto ministerstvo průmyslu a obchodu považuje renesanci technických oborů za svou prioritu. Zároveň chce víc propojit školy s firmami: prosadit daňové úlevy pro zaměstnavatele, kde by žáci a studenti absolvovali praxi nebo odborný výcvik. „Pokud stát více podpoří malé a střední firmy, které si vezmou dohled nad učni za svůj, pak se dá očekávat, že učňové ve svých oborech zůstanou," odhaduje Zdeněk Němec. Zároveň ministerstvo plánuje předvídat potřeby trhu práce v regionech a podle toho uzpůsobovat studijní obory.Porovnejte si plat s ostatními


Zpravodajství

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.

07
Mar.
TIPY JAK SI VYJEDNAT LEPŠÍ PLAT PRO ŽENY

V otázce zmenšování rozdílů mezi ženami a muži je do velké míry potřebná i větší asertivita a povědomí žen o možnosti platového vyjednávání. Ženy vydělávají méně než muži téměř po celém světě. Ovšem platové rozdíly na stejné pozici mezi mužem a ženou nejsou v mnohých případech až tak nepřekonatelné. Ženy v současnosti dokáží dosáhnout na vyšší platové ohodnocení, pokud budou asertivnější a nebudou-li se bát otevřít se zaměstnavatelem téma ohledně zvýšení platu.

15
Feb.
Práce v zahraničí láká hlavně odborníky a specialisty

Ochota lidí vycestovat za prací do zahraničí je v zemích střední a východní Evropy (CEE) poměrně vysoká. Jen tři z deseti zaměstnanců v tomto regionu úplně vylučují možnost pracovat v zahraničí. Téměř polovina zaměstnaných lidí v regionu CEE deklaruje, že by byla ochotná vycestovat za prací do zahraničí, ať už na kratší dobu několika týdnů nebo měsíců, či na delší období. Na nabízenou práci jsou však náročnější. O práci v zahraničí projevují zájem v mnohem větší míře muži než ženy. Slováci spolu s Čechy upřednostňují spíše krátkodobé pracovní pobyty. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Work Migration Abroad, který realizoval platový portál Paylab.com (v ČR zastoupený značkou Platy.cz) v 11 zemích střední a východní Evropy na vzorku 35 476 respondentů.