Řemeslo zlaté dno nemá, ale práce je v něm dost

Chybějí kvalifikovaní pracovníci. Plat kolem 20 tisíc mladé neláká. Dobrých řemeslníků se nedostává, volných míst pro elektrikáře nebo nástrojáře jsou stovky...

... seřizovačů CNC strojů shánějí firmy dokonce více než tisíc. I proto je jednou z priorit ministerstva průmyslu a obchodu přivést více učňů do technických oborů. Pokud jde ale o platy, není příliš na co lákat. Podle dat ze služby Platy.cz výdělky v řemeslných profesích většinou nedosahují ani celorepublikového průměru.

Chybějí kvalifikovaní pracovníci

V průmyslu chybějí tisíce techniků. Role personalistů ve firmách shánějících třeba elektrikáře nebo kuchaře se v ničem neliší od komedie Jáchyme, hoď ho do stroje. Českým strojírenským firmám sdruženým v Národním strojírenském klastru (NSK) chybí 10 procent vyučených absolventů, zejména elektrikáři nebo obsluha, programátoři a seřizovači CNC strojů (moderní obráběcí stroje).

Podle aktuální nabídky pracovního portálu Prace.cz se po elektrikářích shání více než 400 inzerátů, po kuchařích například 1300, pro seřizovače CNC strojů je volných přes 1200 míst. „Obsadit tato místa je pro firmy obvykle docela náročné, bohužel u nás není dostatek takto kvalifikovaných lidí. I v případech, kdy lidé v některé z uvedených profesí nechybějí, zaměstnavatelé narážejí na úskalí. Dostupní uchazeči by se například museli za prací přestěhovat, případně dojíždět denně, ale podle našich šetření je takto cestovat ochotna jen asi třetina pracovníků," konstatuje Hana Kostovičová z portálu. Šikovní řemeslníci se navíc často udělají „pro sebe", a nemusí tudíž nutně spoléhat pouze na místa vytvářená ve firmách. O to více ale pak chybí ve výrobě.


Plat kolem 20 tisíc mladé neláká

Na první pohled jsou platy zaměstnaných řemeslníků (kolem 20 tisíc korun, viz tabulka) pod republikovým průměrem, který dělá podle Platy.cz za poslední rok 25200 Kč. Šikovný řemeslník si však vydělá více. „Vidíme, že 10 procent nejlépe placených řemeslníků si v několika profesích vydělá oněch průměrných 25 tisíc korun a někdy i více" komentuje výsledky analýzy Platy.cz Zdeněk Němec. „Jsou to například zedníci, malíři, instalatéři, automechanici a elektrikáři. "Dokonce truhlář může brát i 40 tisíc a svářeči nebo automechanici i 33 tisíc." Svářeči jsou navíc velmi žádaní po celé Evropě, nabízí se tedy i možnost cestovat, žít v zahraničí, ač takovou možnost využívají spíš vysokoškolsky vzdělaní pracovníci.

Řemeslo jako jistota budoucí práce

Dlouhé čekání firem na dostatek pracovníků o strojů nebo elektrochemiky však brzdí průmysl. I proto ministerstvo průmyslu a obchodu považuje renesanci technických oborů za svou prioritu. Zároveň chce víc propojit školy s firmami: prosadit daňové úlevy pro zaměstnavatele, kde by žáci a studenti absolvovali praxi nebo odborný výcvik. „Pokud stát více podpoří malé a střední firmy, které si vezmou dohled nad učni za svůj, pak se dá očekávat, že učňové ve svých oborech zůstanou," odhaduje Zdeněk Němec. Zároveň ministerstvo plánuje předvídat potřeby trhu práce v regionech a podle toho uzpůsobovat studijní obory.Porovnejte si plat s ostatními


Zpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.