Vyšší věk byl loni výhodou

Nejvyšší nárůst platů proti loňsku zaznamenali zaměstnanci mezi 45 a 54 lety. Nejvyšší průměrné platy jsou ve věkové skupině 35 – 44 let.

Vítězem posledního roku na poli platů jsou zaměstnanci mezi 45 a 54 lety. V této kategorii se totiž za poslední rok průměrný plat zvýšil o přibližně tisíc korun, což jsou čtyři procenta. Aktuální meziroční inflace přitom činí 0,1 % - v této věkové kategorii se proto jedná o růst reálných platů. Nejhůře na tom jsou naopak zaměstnanci ve věku do 24 let. Zde průměrný plat poklesl, a to o více než 1500 Kč měsíčně. Vyplývá to z aktuální analýzy dat služby Platy.cz, zpracovaní na základě údajů více než 100 tisíc uživatelů.


Nejmladší zaměstnanci ve věkové skupině od 17 do 24 let berou aktuálně v průměru 18 500 měsíčně, zatímco minulý rok to bylo přes 20 tisíc korun (pokles na 92 procent). V kategorii nad 45 let, kde platy loni rostly nejvíce, průměrný plat lehce převyšuje 25 tisíc Kč (když v roce 2013 to bylo 24 100). Nejvyšší průměrné platy, 27 500 Kč, ale stále mají mladší zaměstnanci, konkrétně čtyřicátníci. Tato věková kategorie vystřídala na čele zaměstnance v kristových letech (25-34 let), kteří až doposud tabulky vedli a momentálně berou v průměru 26 800 korun).


„Přestože slýcháme, že finanční krize končí a situace se zlepšuje, obecně platy spíše stagnují. Je ale zřetelné, že firmy oceňují praktické zkušenosti. To je další argument pro studenty, aby se pokoušeli získávat praxi již během studií, i když mnohdy je obtížné ji najít právě ve svém studijním oboru." komentuje situaci Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.


Zpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.