logo

Zaměstnavatelé nadále omezují benefity

25.5.2010

V prvním čtvrtletí roku 2010 dostalo nejrozšířenější benefit, vzdělávání, 30 procent lidí. Rok předtím měla vzdělávání jako nefinanční benefit od zaměstnavatele ještě třetina respondentů zapojených do dlouhodobého průzkumu platů Merces.cz. Podle průzkumu však zaměstnavatelé nadále šetřili a každý ze sledovaných nefinančních benefitů poskytli tento rok menšímu počtu lidí než loni.

Nejvíce lidí přišlo o firemní akce

Nejvýrazněji se snížil počet lidí, kteří dostali ke mzdě jako benefit firemní víkendové akce (-27%) a počet lidí, kterým zaměstnavatelé propláceli sportovní a kulturní aktivity (-23%). „Jde o benefity, které jsou pro zaměstnavatele poměrně drahé. Na rozdíl od jiných benefitů vázaných na delší období v pracovních smlouvách dokáží firmy proplácení sportovních a kulturních aktivit poměrně lehce pozastavit," řekl projektový manažer Merces.cz Miroslav Dravecký.

O 19 procent se podle průzkumu Merces.cz meziročně snížil počet lidí, kterým zaměstnavatelé poskytovali příspěvek na zdravotní připojištění. Nadstandardní zdravotní péči mělo o 17 procent zaměstnanců méně než vloni a benefit nápoje na pracovišti zdarma dostalo oproti loňskému roku o 16 procent lidí méně.

Tabulka: Srovnání nefinančních benefitů


Zdroj: Merces.cz

Nejvíce šetřili tuzemští podnikatelé

Na nefinančních benefitech, při rozlišení firem podle typu vlastnictví, všeobecně nejvíce šetřily tuzemské soukromé firmy. Meziročně mezi lidmi pracujícími pro soukromé tuzemské firmy ubylo více než třicet procent těch, kterým byl poskytnut benefit nadstandardní zdravotní péče, proplácení sportovních a kulturních akcí a firemní víkendové akce. Například počet lidí, kteří mají benefit proplácení dopravy do práce, klesl v soukromých tuzemských firmách o šest procent, v soukromých zahraničních firmách o čtyři procenta. Na druhé straně počet lidí s tímto benefitem ve státních a obecních firmách stoupl o 13 procent. Navzdory výraznému meziročnímu poklesu pracuje nejvyšší počet lidí s tímto benefitem v soukromých společnostech.

V cestovním ruchu a obchodu omezili všechny benefity

Každý ze 14 sledovaných nefinančních benefitů v průzkumu Merces.cz omezili zaměstnavatelé působící v odvětví cestovního ruchu i v obchodu. Téměř každý ze sledovaných benefitů dostal nižší počet lidí také v průmyslové výrobě, ale i v dopravě, poště, telekomunikacích a službách. Naopak pozitivnější byla situace podle průzkumu v odvětvích jako výroba, rozvod elektřiny, plynu, páry či vody, nebo školství a vzdělávací instituce, kde počet lidí s některými benefity meziročně stoupl i o desítky procent.

Při sledování změn v počtu lidí s benefity podle úrovně pozice zaměstnance ubylo nejvíce lidí s benefity na pozici pomocných zaměstnanců. Níže kvalifikovaní zaměstnanci byli loni zároveň skupinou, která patřila k nejvíce zasaženým krizí a například i k nejčastěji propouštěným.

Více informací poskytne:
Michal Uryč
mluvčí společnosti Profesia v České republice
tel.: 603 939 285


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat