logo

4 situace, ve kterých lze akceptovat nižší plat

28.6.2023

cover image

Bude vaše mzda po nástupu do nové práce na stejné úrovni jako v té předchozí? Nemusí tomu tak být vždy. Výpočet mzdy ovlivňuje charakter práce, úroveň vzdělání či zkušenosti, ale také váš budoucí růst, raketový nárůst společnosti a jiné bonusy. Kdy je vhodné akceptovat nižší mzdu?

1. Zkušební doba = testovací doba

Tříměsíční zkušební doba je období, ve kterém si může zaměstnavatel prověřit schopnosti a danosti nového člověka v týmu. Rovněž zaměstnanec zjišťuje, zda práce splňuje jeho očekávání. V této lhůtě mají podle zákoníku práce obě strany možnost odstoupit od pracovní smlouvy bez udání důvodu. Někteří zaměstnavatelé obvykle během zkušební doby navrhnou nižší plat než ten, který požadujete vy, s dodatkem, že po jejím skončení a po oboustranné spokojenosti vám jej navýší. Ve zkušební době je navíc běžné i to, že nebudete mít nárok na odměny.

TIP: Pokud na takový kompromis přistoupíte, ujistěte se, že bude obsažen i ve vaší pracovní smlouvě. Z vaší strany je v pořádku dožadovat se smluvního pokrytí navýšení mzdy po zkušební době, pokud jste se tak se zaměstnavatelem dohodli.

2. Z manažerky květinářka

Příběhy totální změny kariéry nejsou v posledních letech nijak neobvyklé. Zaměstnanci velkých korporátních společností v průběhu let stoupají po kariérním žebříčku. S platem jsou spokojeni, chybí jim však svoboda, pociťují touhu plnit si své sny. A tak se jednoho dne z HR manažerky stává květinářka nebo z daňové poradkyně módní návrhářka. Nová vášeň a totální změna kariéry s sebou přináší i snížení příjmu. Než zaměstnanec získá nové zkušenosti a dostane se na původní ohodnocení, nějakou dobu to potrvá. „K výraznější změně platu by mělo dojít po 18 až 24 měsících,“ upřesňuje Trellis Usher, zakladatelka HR společnosti T.R. Ellis.

3. Benefity, které se počítají

Akceptovat nižší mzdu je možné i v tom případě, pokud k ní zaměstnavatel přidává skvělé bonusy. Nemluvíme o home office či pěkných kancelářích. Mluvíme například o ubytování zdarma (je-li zaměstnanec z jiného města), o proplácení dopravy do práce, výrazné slevě na podnikové výrobky či proplácení studia. Jde o výdaje, které by zaměstnanec ze svého platu stejně použil na úhradu stejných nákladů či aktivit. Můžeme sem zařadit i úhradu nákladů za mateřskou školu, životní pojištění či příspěvek do 3. důchodového pilíře.

4. Méně peněz, více štěstí

Plat je důležitý, ale ne jediný faktor, který definuje úspěšného zaměstnance. Pod hrozbou pracovního vyhoření jsou někteří zaměstnanci ochotni pracovat za nižší mzdu. Odměnou je méně stresu, lepší pracovní rozvrh nebo kratší dojíždění. A dokonalá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Průzkum firmy Mom Corps zaměřený na kariérní rozvoj zjistil, že 45 % dospělých pracujících je ochotno vzdát se určitého procenta ze svého platu za větší flexibilitu v práci. Akceptovat nižší plat nemusí představovat pro zaměstnance krok zpět. Právě naopak. Tolerovat jej lze ve zkušební době, při rozjezdu vlastního byznysu či při dosažení work-life balance. Chcete-li si zjistit svou hodnotu na trhu práce z pohledu zaměstnance, použijte kalkulačku na platy.cz.


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat