logo

Jak zvládnout rozhovor o mzdě na pohovoru? Takto budete připraveni

12.7.2021

cover image

Rozebírat výši mzdy se dnes ještě stále moc nenosí. Některé dokáže toto téma zaskočit i na pohovoru. Přitom právě jeho zodpovězení může prozradit, jak si ceníte vašich zkušeností, praxe a potenciálu, a také, jestli budete pracovat v takových finančních podmínkách, se kterými budete spokojeni.

Jakou mzdu si představujete? Otázka, která dříve či později přijde na řadu na každém pohovoru, zejména když se propracujete mezi vyhovující kandidáty. Jak však správně reagovat, abyste nastavili reálné požadavky a zároveň odcházeli spokojení s výsledkem?

Udělejte si domácí úkol

Na pracovní pohovor byste měli jít už připraveni. To znamená, že byste měli vědět, v jakém rozmezí se pohybují mzdy ve vašem odvětví, na vaší pozici a také ve vašem regionu. Pokud toto rozpětí budete znát, nestane se vám, že si řeknete o přehnaně vysokou sumu a tím odradíte potenciálního zaměstnavatele. S tímto vám pomůže dotazník na platy.cz, kde jsou zohledněné všechny podstatné faktory, které vám pomohou zjistit vaši hodnotu na trhu práce.

Základní mzda

Zaměstnavatelé v České republice zatím nemusí v inzerátech zveřejňovat výši základní mzdy, ale někteří tak již činí. To vám také dává určitý náskok a možnost zorientovat se v mzdovém nastavení na dané pozici. Je třeba si však uvědomit, že často nejde o finální mzdu, ale jen o základní minimum. Vyjednat si můžete i víc. V mnohých případech zaměstnavatelé přímo v nabídce uvádějí, že ve finální mzdě zohlední zkušenosti uchazeče.

Díky průměrné mzdě z dotazníku a základní mzdě, kterou zaměstnavatel nabízí, víte, kde se máte pohybovat, když přijde na řadu téma peněz. Můžete vzít v úvahu i výši vaší současné mzdy. Nejdůležitější je však mít předem jasnou představu, abyste na pohovoru nebyli zaskočeni.

Zeptat se či nezeptat?

Otázku mzdy otevře personalista nejčastěji na pohovoru sám, a to v bodě, kdy už se o ní vyplatí diskutovat. Tzn., když jste potenciálně vhodní na danou pozici. Ptát se hned ze začátku na finanční podmínky není vhodné. Vyzníte, že vás spíše zajímá výplatní páska než pozice samotná. Můžete však při doplňujících otázkách zjistit, jaké jsou pracovní benefity, firemní kultura, popřípadě do jaké míry je pracovní doba flexibilní. I tyto nefinanční pracovní bonusy jsou důležité, doplňují finanční složku práce a dají vám celkový obraz o výhodách pracovní pozice.

Jak odpovídat na otázku o finančním ohodnocení?

Po vaší přípravě a úspěšně zvládnuté části pohovoru padne otázka i na to, jakou mzdu byste si představovali. Nejlepší je odpovídat rozpětím, ve kterém byste se chtěli pohybovat, a ne konkrétním číslem. Necháte tak prostor na diskusi a případné vyjednávání. Ubezpečte se však, že i nejnižší číslo v rámci vašeho rozpětí je stále mzda, se kterou budete spokojeni.

Trochu méně obvyklá možnost je otázku ohledně peněz otočit a zeptat se personalisty, s jakým finančním rozpětím na dané pozici počítají. Odborníci se shodují, že jde o tzv. vedoucí přístup. Přepnete tím ale z pozice hledače práce na profesionála, který si vybral svoje další směřování a je připravený na další výzvy. Tento postup je proto vhodnější, pokud jste seniornější kandidát, a máte za sebou výsledky z předcházejících zaměstnání. Získáte díky němu výhodu a budete s určitostí vědět, v jakém finančním rozpětí se pohybujete, a jestli vám vyhovuje.

V případě, že jste junior nebo jde o vaši první pozici po škole, je dobré projevit určitou míru sebevědomí a také nemít přehnané požadavky. Můžete se však s budoucím zaměstnavatelem dohodnout, že otevřete otázku mzdy opět po zkušební době, až ukážete svoji zodpovědnost a pracovní výkony v praxi.


Vzít první nabídku?

Nezapomínejte, že pracovní vztah je založený na dohodě. Proto by s nabízenou mzdou měl být spokojený nejen zaměstnavatel ale i zaměstnanec. Nastaví se tak férový vztah, ze kterého mohou obě strany dlouhodobě prosperovat. Takže, když první nabídka ze strany zaměstnavatele nevyhovuje vašim představám, nejste povinni ji přijmout.

Vždy je prostor na vyjednávání o mzdě. Popřípadě se rovnou dohodněte na přehodnocení po zkušební době. Pokud však ani potom nabídka nesplnila vaše očekávání, zvažte, jestli je pro vás pracovní pozice vhodná. Mzda je stále hlavní složkou pracovního ohodnocení a nedoceněný zaměstnanec je nespokojený zaměstnanec. 


Kateřina Čumpelová

Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat