Jaké benefity poskytují velké a jaké naopak malé firmy?

Podíl zaměstnaných, kterým firma k platu přilepší nějakým nefinančním benefitem, je přibližně stejný, jako byl loni. Téměř čtvrtina pracujících lidí nedostává žádný nefinanční benefit. Vyplývá to z více než 16 tisíc údajů lidí zapojených do průzkumu platů Platy.cz.

Zaměstnavatelé ve 2. čtvrtletí 2011 svým zaměstnancům jako nefinanční benefit k platu nejčastěji poskytovali stravenky. Podle platového průzkumu Platy.cz dostalo stravenky 35% zaměstnanců. Často poskytovaným benefitem byla také pružná pracovní doba, kterou mohlo využívat v práci 26% lidí.

Tabulka 1: Podíl lidí s jednotlivými benefity

Podíl lidí s jednotlivými benefity

Zdroj: Platy.cz

Jen 4 ze 100 top manažerů nedostávají k platu benefity

V online průzkumu Platy.cz mají lidé možnost uvést, že nedostávají žádný nefinanční benefit. Ve druhém čtvrtletí 2011 tuto možnost uvedlo 24% zaměstnanců. Loni ve stejné době bylo toto číslo přibližně stejné. 

To, že nedostávají žádný benefit, uvedli nejčastěji lidé pracující na nejnižších pozicích.

Mezi pomocnými zaměstnanci žádný benefit nedostává až 42%. U výše postavených zaměstnanců jsou nefinanční benefity přitom už téměř samozřejmostí. Například z top manažerů jen 4% uvedly, že nemají žádný benefit.

Tabulka 2: Podíl lidí, kteří nemají žádný benefit, podle úrovně pozic

Podíl lidí, kteří nemají žádný benefit, podle úrovně pozic

Zdroj: Platy.cz

„Top manažeři jsou skupinou zaměstnanců, která má u každého benefitu nejvyšší zastoupení.  Mobilní telefon, notebook či služební auto i k soukromým účelům má většina top manažerů. Velmi oblíbená mezi manažery je pružná pracovní doba. U lidí, kteří dobře vydělávají, totiž více než peníze dokáže motivovat možnost vybrat si, kdy budou pracovat," vysvětluje Miroslav Dravecký, projektový manažer platového průzkumu Platy.cz.

Tabulka 3: Podíl top manažerů s jednotlivými benefity

Podíl top manažerů s jednotlivými benefity

Zdroj: Platy.cz

Ve firmách nad 1000 zaměstnanců benefity nemá 11%

Benefity dostávají lidé častěji, pokud pracují pro velkou firmu. Žádný benefit nedostává ve velkých firmách nad 1000 zaměstnanců jen 11% lidí. V malých firmách do 10 zaměstnanců je podíl lidí, kteří nedostávají benefit, 37%.

Stravenky dostává ve velkých firmách více než 50% zaměstnanců.  Dny dovolené navíc a penzijní připojištění má ve firmách nad 1000 zaměstnanců až 45% lidí. V malých firmách do 10 zaměstnanců dostává stravenky 26% lidí, dovolenou navíc stejně jako penzijní připojištění jen 9% lidí.

Tabulka 4: Podíl lidí s benefity podle velikosti firmy

Podíl lidí s benefity podle velikosti firmy

Zdroj: Platy.czZpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.