logo

Lidé dostávají v průměru jeden týden dovolené navíc

2.7.2012

Benefit dovolenou navíc dostalo minulý rok 23 % pracujících lidí. Za první pololetí tohoto roku se situace mírně zlepšila a delší dovolenou během léta bude mít téměř každý čtvrtý pracující Čech. Firmy v průměru poskytují pět dnů volna nad rámec zákona.

Poskytování benefitu dovolené navíc


Zdroj: Platy.cz

„Ze zákona mají zaměstnanci nárok na 20 dní dovolené za kalendářní rok. Zaměstnavatel jim však může poskytnout několik dnů dovolené nad rámec. Podle průzkumu Platy.cz vychází, že lidé v průměru dostávají jeden týden dovolené navíc, což určitě potěší každého zaměstnance. Když jsme se však podívali na vývoj poskytování tohoto benefitu zpětně, zjistili jsme, že ho firmy poskytují každým rokem méně. Pokud ho v roce 2008 mělo 39 % procent lidí, minulý rok už jen 23 %, což nemusí být pro lidi pozitivní zpráva," upřesňuje Lubomír Valenta, manažér průzkumu Platy.cz pro Českou republiku.

Vzdělání zabezpečí více dnů dovolené

Čím má člověk vyšší vzdělání, tím by měl v práci dostávat více dnů dovolené navíc. Lidé s postgraduály mohou počítat se sedmi dny, ale zaměstnanci jen se základním vzděláním dostanou o 2 dny méně dovolené nad rámec. Se šesti dny dovolené mohou počítat lidé s maturitou a vysokoškolským vzděláním do druhého stupně.

Průměrný počet dnů dovolené nad rámec podle dosaženého vzdělání


Zdroj: Platy.cz

Nejvíc dnů dovolené poskytují malé firmy

Firmy do 10 zaměstnanců jsou ke svým zaměstnancům v poskytování volných dnů nad rámec zákona nejštědřejší. Lidé pracující v těchto firmách uvedli, že dostávají od svých zaměstnavatelů 7 dnů volna. Štědré jsou i největší firmy nad 1 000 zaměstnanců, které dávají navíc 6 dnů dovolené. Zaměstnanci v ostatních firmách se musí „spokojit" s pěti dny dovolené.

Průměrný počet dnů dovolené nad rámec podle velikosti společnosti


Zdroj: Platy.cz

„Mírné rozdíly v poskytování dovolené nad rámec zákona jsou vidět i u formy vlastnictví společnosti. Zatímco státní, obecní a družstevní podniky poskytují šest dnů volna, soukromé domácí a zahraniční firmy a sdružení jsou o něco „skoupější" a dávají o jeden den volna méně," doplňuje Valenta.


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat