logo

Minimální mzda v České republice v roce 2024

15.12.2023

cover image

Minimální mzda v Česku opět o něco vzrostla. Částečně se mění i výše takzvané zaručené mzdy. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je na tom Česko ve srovnání s jinými státy EU?

Minimální mzda je nejnižší možná odměna, kterou může zaměstnavatel zaměstnanci vyplatit za jeho práci. V České republice je minimální mzda stanovena zákonem a každoročně se aktualizuje podle hospodářského a sociálního vývoje.

Pro rok 2024 se minimální mzda zvedla z 17 300 na 18 900 korun hrubého za měsíc, a to při pracovní době 40 hodin týdně. Zároveň s tím stoupla také hodinová sazba, a to z 103,80 na 112,50 korun.

TIP: Porovnejte si mzdu na Platy.cz a zjistěte, jestli berete férovou odměnu. 

Výše minimální mzdy by měla být dostatečná pro pokrytí základních životních potřeb a zajištění důstojného života. Zároveň by neměla být příliš vysoká, aby neohrozila zaměstnanost a růst ekonomiky. 

Minimální mzda je také důležitým ukazatelem sociální spravedlnosti a životní úrovně zaměstnanců. Promítá se také do ekonomiky, neboť ovlivňuje spotřebu, inflaci, konkurenceschopnost a produktivitu.

Co je to zaručená mzda

Minimální mzda se liší od zaručené mzdy, která je stanovena podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. Zaručená mzda se dělí na osm platových tříd, přičemž první platová třída odpovídá minimální mzdě.

Například administrativní, ekonomické, provozní a správní činnosti jsou podle výše uvedeného klíče rozdělené od 2. platové třídy Zapisování, příjem, výdej a třídění omezeného počtu sourodých položek, vedení jednoduchých evidencí, výkazů a seznamů až do 8. platové třídy Stanovování podnikatelské, obchodní a finanční strategie organizace, provádění finančních operací na finančním a kapitálovém trhu, koordinace finančních a jiných aktivit a zajišťování rovnováhy ve zdrojích a potřebách organizace.

Kolik je zaručená mzda pro jednotlivé platové třídy pro rok 2024, ukazuje tabulka.

Zaručená mzda v České republice 2024

Vývoj minimální mzdy a srovnání s EU

Za posledních zhruba deset let se minimální mzda v České republice zvedla Z 8 300 korun na 18 900 pro rok 2024. V procentech to je zvýšení o 122 %.

Srovnání minimální mzdy v EU ukazuje, že Česká republika patří mezi středně vyspělé země s relativně nízkou minimální mzdou. Podle Eurostatu byla Česká republika v červenci 2023 na 15. místě, tehdy s částkou 728 eur, což odpovídalo 15 300 korunám. Nejvyšší minimální mzdu mělo Lucembursko s 2 508 eury (asi 61 953 Kč) a nejnižší Bulharsko s 399 eury (asi 9 850 Kč). Slovensko se umístilo na 17. místě s minimální mzdou ve výši 700 eur (asi 17 290 Kč).

Platy.cz - Minimální mzda v krajinách EU


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat