logo

Praxe může zvýšit plat téměř o třetinu

20.9.2012

Nástupní plat v České republice je v současné době 22 716 českých korun.

S dvouletou praxí mají zaměstnanci v průměru plat vyšší o 13 %. S přibývajícími lety praxe plat dále roste. Růst platu se díky praxi zastaví po 10 letech, kdy v průměru lidé vydělávají o 28 % více, než vydělají lidé na začátku kariéry. Vyplývá to z on-line platového průzkumu Platy.cz. 

Nástupní plat firmy přehodnocují často po skončení zkušební doby, po odpracování prvního roku nebo po dvou letech od nástupu do zaměstnání. Po dvou letech od nástupu do práce je plat lidí v průměru o 13 % vyšší. Nástupní plat v České republice je 22 716 českých korun měsíčně, plat lidí s dvouletou praxí je v průměru 25 602 českých korun měsíčně. Po odpracování 5 let mají v současné době zaměstnanci plat o 25 % vyšší, než je nástupní plat, a po odpracování 6 až 10 let o 28 %. Plat lidí, kteří odpracovali více než 10 let, je však oproti lidem s kratší praxí nižší.

Tab 1: Vývoj průměrných platů podle počtu odpracovaných let


Zdroj: Platy.cz

S dvouletou praxí nejrychleji vydělají lidé na pozicích obchodních ředitelů

S dvouletou praxí je rozdíl v platu oproti původnímu platu nejvyšší na pozicích obchodních ředitelů. Už po dvouleté praxi mají průměrný měsíční plat ve srovnání s nástupním platem o 51 % vyšší. Druhý nejvýraznější skok ve výši platu po odpracování prvních dvou let je na pozici správce informačního systému, kde průměrná měsíčná mzda do dvou let stoupne o 28 %. O necelou čtvrtinu mají platy díky praxi vyšší lidé na pozicích monitor klinických studií a privátní bankéř.

Tabulka 2: Pozice s nejvýraznějším růstem platů po odpracování 1 až 2 let


Zdroj: Platy.cz

Desetiletou praxí si nejvíc přilepší lékaři

S praxí dalších alespoň pěti let jsou platy lidí znovu vyšší. Obecně ale neplatí, že lidé s delší praxí mají plat automaticky vyšší. „Zvyšování platu často souvisí se změnou zaměstnavatele, kde člověk, který si hledá nové zaměstnání, očekává od nové práce také vyšší ohodnocení. Lidé se šestiletou až desetiletou praxí často strávili v jedné firmě delší období a možností na zvýšení platu měli méně," řekl Lubomír Valenta, manažer průzkumu Platy.cz pro Českou republiku.

S praxí 6 až 10 let mají nejvýrazněji vyšší plat lidé na pozicích lékař, finanční analytik a account manager, kde jsou platy proti nástupním platům vyšší o více než polovinu.

Tabulka 3: Pozice s nejvýraznějším růstem platů po odpracování 5 až 10 let


Zdroj: Platy.cz


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat