logo

Stoupl podíl lidí, kteří dostávají odměny. Vzrostla i jejich průměrná výše.

25.5.2010

Podíl lidí s odměnami v prvním čtvrtletí 2010 stoupl o 6% v srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jedinou skupinou pracovníků, které dopadla hůře než vloni, jsou pomocní zaměstnanci. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu mezd a platů Merces.cz, který srovnal údaje více než 80 tisíc zaměstnanců. Jde o první pozitivní zprávu, která byla v oblasti odměňování zaznamenána od konce roku 2008.

Finanční benefity vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 9 %. Průměrná výše odměn tak vyšplhala na 18 951 korun. Přesné údaje ukazuje následující tabulka:

Tabulka 1: Porovnání odměn v prvním čtvrtletí letošního a minulého roku


Zdroj: Merces.cz

„Top manažeři a zaměstnanci v administrativě patří do zaměstnaneckých kategorií, ve kterých nejvíc vzrostl podíl lidí s odměnami. Podíl top manažerů s odměnami byl v letošním prvním čtvrtletí o 23 % vyšší než ve stejném období roku 2009," říká projektový manažer průzkumu Merces.cz Miroslav Dravecký. I když jim byly vyplaceny v průměru nižší odměny než vloni, v průměru stále dostávají roční odměny ve výši až 128 591 korun. Kompletní přehled je na druhé straně zprávy v tabulce 2.

Za odměny v průzkumu Merces.cz se považují finanční odměny a provize vyplácené na základě rozhodnutí zaměstnavatele, obvykle na základě výsledků dané společnosti. „V těchto benefitech se nenacházejí 13. platy, které jsou dohodnuté dopředu v individuální či kolektivní smlouvě," vysvětluje Dravecký.

Nejvyšší odměny dostali lidí pracující v oblasti telekomunikací, pojišťovnictví a informačních technologií. Vyplacené odměny rostly výrazněji lidem pracujícím ve firmách od 51 do 250 zaměstnanců. Naopak lidem ve velkých firmách nad 1000 zaměstnanců odměny o pět procent klesly.

Tabulka 2: Porovnání odměn podle úrovní pracovních pozic (2009/2010)


Zdroj: Merces.cz

Kontakt pro média:

Michal Uryč
mluvčí společnosti Profesia v České republice
tel: 603 939 285
mail: [email protected]Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat