TIPY JAK SI VYJEDNAT LEPŠÍ PLAT PRO ŽENY

V otázce zmenšování rozdílů mezi ženami a muži je do velké míry potřebná i větší asertivita a povědomí žen o možnosti platového vyjednávání. Ženy vydělávají méně než muži téměř po celém světě. Ovšem platové rozdíly na stejné pozici mezi mužem a ženou nejsou v mnohých případech až tak nepřekonatelné. Ženy v současnosti dokáží dosáhnout na vyšší platové ohodnocení, pokud budou asertivnější a nebudou-li se bát otevřít se zaměstnavatelem téma ohledně zvýšení platu.
1. Udělejte si průzkum a poznejte svoji tržní hodnotu

S pracovními pozicemi je to jako na realitním trhu s nemovitostmi. Mají svou tržní hodnotu a nejlepším způsobem, jak jí zjistit, je porovnat si plat na dostupných online platových portálech - jedním z nich jsou i Platy.cz. Základní údaj o hodnotě pozice v dané zemi je bezplatný, pokud si ovšem chcete zjistit detailní údaj, kde jsou i platová pásma, region a finanční i nefinanční benefity spojené s touto pozicí, je možnost zakoupit si detailní platovou analýzu v hodnotě 99 Kč. Dalším zdrojem informací jsou různé personální agentury anebo headhunteři.


2. Poznejte své ROI (Return on Investments)

Každý nový zaměstnanec je pro firmu posila a přináší do firmy svoji přidanou hodnotu. Zamyslete se a přesně si vypočítejte, co všechno umíte firmě nabídnout a jak ji reálně můžete pomoci dosáhnout stanovených cílů prostřednictvím svých znalostí a zručností. Plat je oboustranná dohoda, pokud mi společnost nabídne místo, znamená to, že jsem pro ni nejlepší možný kandidát. Buďte si vědomi svých silných, ale také i slabých stránek.


3. Buďte více náročné při výběru práce

Platové ohodnocení na pozicích se liší i dle odvětví, regionu a velikosti firmy. Běžné pozice jako účetní, office manažer nebo marketingový pracovník, stejně i jiné specializované pozice, jsou zpravidla lépe platově ohodnocené v silných odvětvích jako IT, farmaceutický průmysl, energetika, telekomunikace, elektrotechnika a podobně. Více vyděláte i ve velkých společnostech se zahraničním vlastníkem a platy jsou též vyšší ve větších městech.4. Neprozrazujte na pohovoru výši svého současného platu

Na pohovoru neprozrazujte váš plat v předcházejícím zaměstnání s odůvodněním, že to nepovažujete za potřebné, jelikož to byla jiná pozice, jiný region, jiná situace a podobně. Informováním personalisty o výši platu se dostáváte do nevýhodného postavení, protože personalista se bude orientovat podle vašeho předcházejícího platu a ne podle aktuální tržní hodnoty dané pozice.


5. Diskutujte o platu

Mnoho žen se bojí otevřít téma ohledně platu, protože se bojí negativních reakcí, které si sebou toto téma nese. Zároveň se bojí toho, že budou vnímané v negativním světle. Zde si je třeba uvědomit, že už nejste teenager, který se obává reakce rodičů a několika minut nepohodlí, a toto vyjednávání Vám může v konečném důsledku přinést peníze v hodnotě dovolené. Navíc myslete na to, že muži vyjednávají běžně a mnohem více suverénně.


6. Mějte připravený NUMBER GAME PLAN

Nemusíte hned akceptovat iniciační nabídku. Mějte v hlavě jasnou představu o tom, jaká je vaše nejnižší možná akceptovatelná suma a jaká je vaše požadovaná suma, s kterou budete spokojená; a nebojte se ji vyslovit. Zaměstnavatel má též platový rozsah (budget) na danou pozici a snažte se najít dohodu, která bude přijatelná pro obě strany. Snažte se vyjednat co nejvyšší možný základní nebo fixní plat, nezávisle od nabízených finančních a nefinančních benefitů. Právě z tohoto platu se odvíjí jádro odvodů do zdravotní a sociální pojišťovny, co má následně přímý vliv na výši sociálních dávek a váš budou budoucí důchod.7. Vyžádejte si relevantní název pozice

Prostuduje si důkladně pracovní náplň daného pracovního místa a nebojte se požádat o úpravu pracovní pozice na relevantnější úroveň. Pokud máte několikaletou praxi, nebojte se požádat o slovíčko Senior ke svojí pozici. Myslete na budoucnost. Dobře znějící pracovní pozice Vám může pomoci v životopisu a i v budoucí kariéře. Stejně zareagujte, pokud vám zaměstnavatel neustále přidává nové zodpovědnosti. Nikdo nechce náročnější úlohy bez protihodnoty.


8. Snažte se omezit a delegovat neplacenou práci

Na pracující ženy obvykle čeká doma takzvaná „druhá šichta", a to péče o děti a příbuzné a práce v domácnosti. Ženy vykonávají větší objem neplacené práce oproti mužům. Snažte se dohodnout v domácnosti pravidla a rozložit zdroje. Eliminujte neplacenou práci i prostřednictvím cenově dostupné výpomoci v domácnosti (Domelie.cz) a získaný čas věnujte sobě a svému osobnímu rozvoji.

 
Zpravodajství

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.

07
Mar.
TIPY JAK SI VYJEDNAT LEPŠÍ PLAT PRO ŽENY

V otázce zmenšování rozdílů mezi ženami a muži je do velké míry potřebná i větší asertivita a povědomí žen o možnosti platového vyjednávání. Ženy vydělávají méně než muži téměř po celém světě. Ovšem platové rozdíly na stejné pozici mezi mužem a ženou nejsou v mnohých případech až tak nepřekonatelné. Ženy v současnosti dokáží dosáhnout na vyšší platové ohodnocení, pokud budou asertivnější a nebudou-li se bát otevřít se zaměstnavatelem téma ohledně zvýšení platu.

15
Feb.
Práce v zahraničí láká hlavně odborníky a specialisty

Ochota lidí vycestovat za prací do zahraničí je v zemích střední a východní Evropy (CEE) poměrně vysoká. Jen tři z deseti zaměstnanců v tomto regionu úplně vylučují možnost pracovat v zahraničí. Téměř polovina zaměstnaných lidí v regionu CEE deklaruje, že by byla ochotná vycestovat za prací do zahraničí, ať už na kratší dobu několika týdnů nebo měsíců, či na delší období. Na nabízenou práci jsou však náročnější. O práci v zahraničí projevují zájem v mnohem větší míře muži než ženy. Slováci spolu s Čechy upřednostňují spíše krátkodobé pracovní pobyty. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Work Migration Abroad, který realizoval platový portál Paylab.com (v ČR zastoupený značkou Platy.cz) v 11 zemích střední a východní Evropy na vzorku 35 476 respondentů.