Zaměstnanci očekávají v průměru o 19 % nižší plat, než nakonec nacházejí na výplatních páskách.

Češi jsou, co se týká očekávaných platů pesimističtí. Očekávají nižší příjmy, než nakonec reálně dostanou. Od roku 2007 sice mzdová očekávání v jednotlivých kvartálech rostla, krize však tento trend otočila. Tuzemští zaměstnanci si v prvním kvartálu 2010 přejí 18 779 korun, což je o 19 % méně, než v průměru dostávají. Vyplývá to z analýzy společnosti Profesia, která provozuje stejnojmenný pracovní portál.

V rozsáhlém průzkumu se srovnávaly očekávané platy, které by si lidé přáli mít a uvádějí je v životopisech, s reálnými průměrnými platy vyplácenými zaměstnavateli podle průzkumu Merces.cz. „Očekávané platy byly vždy nižší než skutečné, no v prvním kvartálu 2010 je tento rozdíl největší od roku 2008. Uchazeči ve svých životopisech uvádějí o 19 % nižší plat než je průměrný výdělek zaměstnanců," říká Miroslav Dravecký, projektový manažer průzkumu platů Merces.cz, který provozuje společnost Profesia.

Graf: Očekávané platy v jednotlivých čtvrtletích (2007 - 2010)


Zdroj: Profesia.cz

Podle Draveckého to znamená, že si Češi uvědomují rizika probíhající krize. „Situace na Slovensku je naprosto odlišná. Tamní očekávaní stále rostou, i když pomaleji. Ačkoliv je průměrný plat na Slovensku výrazně nižší než v České republice, Slováci v roce 2010 očekávají 761 euro, což je zhruba 19 400 Kč. Jinými slovy, očekávají vyšší mzdu než Češi," říká Dravecký.

V roce 2008 byla mzdová očekávání Čechů o 9 % nižší než realita na mzdových páscích, nyní je již zmíněných 19 %. Rozdíly mezi očekávanými a reálnými platy ve vybraných úrovní pozic jsou uvedeny v následující tabulce:

Tabulka: Rozdíl platových očekávání a reálných platů podle úrovní pozic (v %)


Zdroj: Merces.cz

Z tabulky je patrné, že nejreálnější očekávaní měli kvalifikovaní pracovníci a zaměstnanci ve službách. A zároveň z ní vyplývá, že manažeři jsou obvykle příjemně překvapeni, že po sečtení benefitů a odměn mají o zhruba čtvrtinu více, než očekávali. To je částečně ovlivněno tím, že právě tyto pozice s sebou nesou výraznou výkonovou složku mzdy, která je obtížně predikovatelná. Lidé proto konzervativně míří na základní složku mzdy.

Pokud srovnáme údaje podle věku, pak nejreálnější platová očekávání měli v loňském roce lidé mezi čtyřiceti pěti a padesáti čtyřmi lety. Zaměstnanci mezi dvaceti pěti a třiceti čtyřmi lety se mohli pochlubit o 16 % vyšším reálným platem, než očekávali.

Překvapivě jsou očekávání lidí také v nejbohatším regionu, v Praze, až o 21 % nižší než výše reálných platů. Výše očekávaných platů v Praze byla 22 879 korun, zatímco průměrná skutečná mzda podle průzkumu činila téměř 29 tisíc korun. „Důvodem podstatně nižších platových očekávání v Praze je to, že si zde hledají práci také lidé z regionů. Ti přizpůsobují svá platová očekávání úrovni mezd v regionech, ze kterých pocházejí a ty jsou podstatně nižší než platy v Praze," uzavírá Dravecký.


Zpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.