logo

Ženy stále vydělávají pouze 77 procent platu mužů

16.4.2015

Nerovnost v platech mužů a žen trvá: průměrný plat mužů a žen se nyní liší o skoro 7 tisíc korun. Jediným oborem, kde je průměrný plat žen vyšší než mužů, je doprava a logistika. Největší rozdíly v platech přicházejí po 35. roce věku a 6. roku kariéry.


Za poslední rok se podle údajů služby Platy.cz poměr platů mužů a žen příliš nezměnil. Zatímco muži v průměru vydělávají 30 450 Kč, ženy 23 640 Kč. Nerovnost ale není všeobecná. Je jeden obor, kde mají ženy v průměru vyšší plat než muži, a to doprava, spedice a logistika. Zatímco průměrný plat muže zde činí 21 330 Kč, ženy najdou na výplatních páskách 21 600 Kč.

„V tomto případě to může být způsobeno skutečností, že zatímco muži v logistice figurují na postech řidičů, ženy organizují a plánují dodávky a sklady, pracují tedy na kvalifikovanějších pozicích," vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, provozovatele Platy.cz. V dalších oborech, kde nejsou rozdíly mezi platy mužů a žen nijak velké, strádají firmy nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Jen o jednotky procent se liší platy například u zaměstnanců v telekomunikacích, ve strojírenství, na podpoře zákazníků či v právu a legislativě.

Naopak nejvyšší rozdíly mezi muži a ženami panují ve vrcholovém managementu (rozdíl 48 %) a na pozicích obchodníků (43 %). Ve středním managementu je naopak rozdíl mezi platy relativně nízký, činí 20 %, možná i proto, že ženy tu mají vysoké zastoupení, tvoří celou třetinu všech středních manažerů.

Z hlediska velikosti firem pak panuje největší rovnost (23 %) ve firmách o velikosti 251 - 1000 zaměstnanců, naopak nejvíc se nůžky rozevírají v největších společnostech (31 %). Všude jdou rozdíly ve prospěch mužů.

Dlouhá rodičovská brzdí

Už od prvního roku zaměstnání berou muži cca o pětinu více než ženy. Po 3-5 letech praxe se rozdíl prohloubí na 27 procent a s přibývajícími léty pak dokonce na 35 procent. Po deseti letech v zaměstnání se rozdíl ustálí na 31 procentech a takový zůstane do konce kariéry.

„Propad po 6 letech praxe způsobuje trend rodičovské dovolené, oproti jiným zemím velmi dlouhé," dovozuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik LMC, provozovatele Platy.cz. „Několikaletá rodičovská ženu zabrzdí v kariérním růstu. Po návratu do práce se musí ve své profesi znovu orientovat. Řešením této situace by mohly být částečné úvazky a více možností aspoň občas pracovat z domova, ale taková úprava pracovní doby je pro velkou většinu českých firem, i vinou legislativy, odpovídající spíše začátku 20. století, velmi obtížná až nemožná."




Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat