logo

4 situace, ve kterých je možné akceptovat nižší plat

2.6.2021

cover image

Bude Vaše mzda po nástupu do nové práce na stejné úrovni jako v té předcházející? Nemusí to tak být vždy. Výpočet mzdy ovlivňuje charakter práce, úroveň vzdělání nebo zkušenosti, ale i Váš budoucí růst, raketový nárůst společnosti a jiné bonusy. Kdy je vhodné akceptovat nižší mzdu?


1. Zkušební doba = testovací doba

Tříměsíční zkušební doba je období, ve kterém si může zaměstnavatel prověřit schopnosti a dovednosti nového člověka v týmu. Zaměstnanec stejně tak zjišťuje, jestli práce splňuje jeho očekávání. V této lhůtě mají podle Zákoníku práce obě strany možnost odstoupit od pracovní smlouvy bez udání důvodů.

Někteří zaměstnavatelé jsou zvyklí během zkušební doby navrhnout nižší plat než ten, který požadujete vy, s dodatkem, že po jejím skončení a po oboustranné spokojenosti Vám ho navýší. Ve zkušební době je navíc běžné i to, že nebudete mít nárok na odměny.

TIP: Pokud na takový kompromis přistoupíte, ujistěte se, že ho bude obsahovat i vaše pracovní smlouva. Je z vaší strany v pořádku dožadovat se smluvního krytí navýšení mzdy po zkušební době, jestli jste se tak se zaměstnavatelem dohodli.

2. Z manažerky květinářka

Příběhy totální změny kariéry nejsou v posledních letech nijak výjimečné. Zaměstnanci velkých korporátních společností v průběhu let stoupají po kariérním žebříčku. S platem jsou spokojení, chybí jim však svoboda, pociťují touhu plnit si svoje sny. A tak se jednoho dne z HR manažerky stává květinářka nebo z daňové poradkyně módní návrhářka. Nová vášeň a totální změna kariéry s sebou přináší i snížení příjmu. Než zaměstnanec získá nové zkušenosti a dostane se na původní ohodnocení, nějaký čas to potrvá. „K výraznější změně platu by mělo dojít po 18 až 24 měsících," upřesňuje Trellis Usher, zakladatelka HR společnosti T.R. Ellis.

3. Benefity, které se počítají

Akceptovat nižší mzdu je možné i v tom případě, když k ní zaměstnavatel přidává skvělé bonusy. Nehovoříme o home office nebo pěkných kancelářích. Hovoříme například o ubytovaní zdarma (v případě, že je zaměstnanec z jiného města), o proplácení dopravy do práce, výrazné slevě na podnikové výrobky nebo proplácení studia. Jde o výdaje, které by zaměstnanec ze své mzdy použil i tak na úhradu těchto nákladů či aktivit. Můžeme sem zařadit i úhradu nákladů za mateřskou školku, životní pojištění nebo příspěvek do důchodového pojištění.

4. Méně peněz, více štěstí

Plat je důležitý, ale ne jediný faktor, který definuje úspěšného zaměstnance. Pod hrozbou pracovního vyhoření jsou někteří zaměstnanci ochotní pracovat za nižší mzdu. Odměnou je méně stresu, lepší rozvržení pracovní doby nebo kratší dojíždění. A dokonalá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem.

Průzkum firmy Mom Corps zaměřený na kariérní rozvoj zjistil, že 45 % dospělých pracujících je ochotných vzdát se určitého procenta ze svého platu za větší flexibilitu v práci.

Akceptovat nižší plat nemusí představovat pro zaměstnance krok zpět. Právě naopak. Tolerovat ho je možné ve zkušební době, při nastartování vlastního byznysu nebo při dosažení work-life balance. Pokud chcete zjistit svoji hodnotu na trhu práce z pohledu zaměstnance, použijte kalkulačku na platy.cz


Kateřina Čumpelová

Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat