Odměny jsou vzácné. Jejich výše nepatrně stoupla
Odměny dostalo v roce 2011 méně lidí než v roce předchozím. Meziročně výše odměn nepatrně stoupla. Průměrná výše odměn je 24 261 korun českých, ale na některých top manažerských pozicích jsou odměny až 200 tisíc.
Odměny dostává každý druhý top manažer
Výše odměn je přímo úměrná úrovni
zastávané pozice. Zatímco například průměrná výše odměn na pozicích pomocných
zaměstnanců je 5 613 korun českých, na pozicích v nižším a středním
managementu jsou průměrné odměny téměř desetkrát vyšší. Nejvyšší odměny
dostávají top manažeři. Jejich průměrná výše byla v roce 2011 150 072
korun.
„Top manažeři mají odměny vysoké i proto, že jejich odměny jsou často navázány na konkrétní cíl, výkon nebo zisk společnosti. Mají vyšší zodpovědnost a zároveň díky své pozici dokáží ovlivňovat fungování a hospodaření společnosti," vysvětluje Lubomír Valenta ze společnosti Profesia CZ, která online platový průzkum Platy.cz provozuje.
„Výše celoročních odměn top manažerů často přesahuje i výši základního platu," dodává Valenta.
Výše odměn i podíl lidí s odměnou roste i s velikostí firmy, ve které daný člověk pracuje. V malých firmách odměny nejsou běžné. Mezi společnostmi do 10 zaměstnanců je jen čtvrtina takových, kde zaměstnanci dostávají odměny. Naproti tomu však velké společnosti nad 1 000 zaměstnanců vyplácejí odměny ve více než 40 procentech případů.
Nejvíce dostane generální ředitel. Zedník či truhlář má odměny výjimečně
Nejvyšší odměny v roce 2011 dostali lidé pracující na pozicích generální ředitel (290 011), obchodní ředitel (177 161) a výkonný ředitel (176 971).
„Odměny jsou u nich poměrně běžné. Deklaruje je přibližně polovina respondentů," řekl Lubomír Valenta ze společnosti Profesia CZ, která online platový průzkum Platy.cz provozuje. Výše těchto odměn je v průměru dvoj- až trojnásobkem jejich průměrného měsíčního platu.
Na opačném konci žebříčku odměn jsou lidé pracující jako zedník, truhlář, číšník, řidič kamiónu a řidič. Na těchto pozicích dostávají lidé odměny málokdy.