logo

Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

6.2.2018

cover image

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

Vyplývá to ze sektorové analýzy SALARY REPORT IN TRADE (Wholesale and Retail), kterou sestavil portál Platy.cz. (report, který kompletně analyzuje systém odměňování českých zaměstnanců v obchodě, je ke stažení zde).

V Praze jsou celkově mzdy o 30 % vyšší, než na území mimo hlavního města, avšak v odměňování zaměstnanců v oblasti obchodu jsou rozdíly mnohem výraznější - až 43procentní. Pražští zaměstnanci mají také více výhod v oblasti nefinančních benefitů. Zatímco v Praze je mediánová hodnota celkového hrubého platu v obchodě na úrovni 32 833 Kč, mimo hlavní město je standardem, že celkový hrubý plat se pohybuje kolem 23 000 Kč. Do celkového platu jsou započítané i finanční odměny a bonusy, které zaměstnanec dostane k základní mzdě.

Z hlediska finančních benefitů (variabilní složka mzdy, 13. plat, odměny) vypadá situace následovně: mimopražští zaměstnanci je dostávají mnohem častěji, ale průměrná hodnota těchto finančních benefitů je nižší. To přímo souvisí s výraznými rozdíly v základním platu, od něhož se odvíjí i výpočet jednotlivých finančních benefitů.


Stahnete si salary report in Trade, retail, download, Platy.cz


Zaměříme-li se na nejnižší příjmové skupiny, tak desetina nejméně placených zaměstnanců v obchodě (1. decil) dostává v Praze 20 000 Kč, zatímco v ostatních regionech vydělává desetina s nejnižším ohodnocením zhruba 14 208 Kč, což je částka, která se blíží minimální mzdě. V této platové skupině je nejčastěji zastoupena pozice prodavač.

Pokud se naopak podíváme na desetinu nejlépe vydělávajících zaměstnanců (9. decil), pak v Praze je standardem dostávat 60 333 Kč, zatímco na území mimo hlavního města představuje mzda nejlépe vydělávajících hodnotu 42 833 Kč.


platovy rozpty play v obchode CR 2017


Práce v obchodě všeobecně patří v České republice k méně atraktivním z pohledu odměňování zaměstnanců, především v retailu, kde celkové mzdové ohodnocení představuje jen 79% hodnotu mezd ve velkoobchodu.

Výraznější rozdíly jsou v regionech. Zatímco na území mimo Prahu vydělávají zaměstnanci v obchodě celkově o 17 % méně v porovnání s průměrnou mzdou v regionech, v Praze je to o 6,5 % méně v porovnání s lokální průměrnou mzdou. Mzdy v Praze jsou tedy v obchodě oproti platům v regionech mnohem konkurenceschopnější. Miroslav Dravecký, analytik portálu Paylab.com, který sdružuje síť lokálních platových portálů, včetně Platy.cz, konkretizuje: „Regiony, kde je cena práce v obchodě z dlouhodobého hlediska nejnižší, je Karlovarský a Liberecký kraj. Oproti výdělkům v Praze dosahují platové rozdíly od 11 500 do 12 700 Kč."

salary report regions retail obchod Ceska republika 2017


Platy v regionech obchod retail Ceska republika 2017

Paylab Salary Report, který kompletně analyzuje systém odměňování českých zaměstnanců v obchodě, je ke stažení na tomto linku: Salary Report in Trade  

 

Platový portál Platy.cz už 10 let poskytuje zaměstnancům i uchazečům o práci anonymní službu platového porovnání na dané pracovní pozici. Od svého vzniku roku 2007 nasbíral portál už více než milion platových dotazníků od zaměstnanců v České republice.

Dlouholeté know-how a databáze sesbíraných dat řadí Platy.cz k největším market research nástrojům a informačním zdrojům v oblasti Compensation and Benefits v regionu střední Evropy. Partnerské pracovní portály sdružené pod finskou mediální skupinou Alma Media využívají platová data o finančních a nefinančních benefitech v analýzách o trhu práce pro zaměstnavatele působící ve střední Evropě.


Kontakt pro média:

Markéta Ciňková, gsm: + 420 724 012 612, [email protected]

Petr Jarkovský, gsm: + 420 774 225 153, [email protected]Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat