logo

Ubývá zaměstnanců s nefinančními benefity

8.1.2013

V roce 2012 rostl podíl lidí, kteří nemají v práci nárok na žádný benefit na všech úrovních pozic. V průměru vzrostl tento podíl v České republice meziročně o 1 procentní bod na 24 %.

Průzkum s více než 73 000 respondenty potvrdil regionální rozdíly v nefinančních benefitech. Zatímco v Praze nemá žádný benefit jen 19 % zaměstnanců a v Brně 22 % respondentů, v Ústeckém nebo Libereckém kraji se jedná již o podíl 29 %, v Karlovarském kraji žádný benefit nedostane až 34 % lidí.

Čím vyšší pozice, tím větší šance na odměnu

,,Přestože podíl lidí s nefinančními benefity klesl, stále platí, čím je lepší pozice, tím více lidí má v dané skupině alespoň 1 benefit. Ve skupině pomocných zaměstnanců až 42 % uvádí, že žádný benefit nedostává. Naopak jen 7 % top manažerů nečerpá žádný benefit." uvádí Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ, která provozuje online průzkum mezd a benefitů Platy.cz

Největší meziroční změnu pocítili administrativní zaměstnanci, neboť v roce 2011 žádný benefit nedostalo 22 % zaměstnanců, avšak loni se již jednalo o 25 %.  Podíl si naproti tomu udrželi kvalifikovaní techničtí zaměstnanci, kdy jen 16 % z nich si nepřilepší ke mzdě žádným benefitem.

Tabulka 1: Podíl lidí, kteří nedostávají žádný benefit


Zdroj: Platy.cz

Nejčastější odměnou jsou stravenky

Žebříček 5 nejběžnějších nefinančních benefitů otevírají stravenky, na které má nárok 45 % lidí. Následují odměny jako je pružná pracovní doba (26 %), dovolená navíc (24 %), penzijní připojištění (23 %) a mobilní telefon i k soukromým účelům (23 %).

V meziročním srovnání vidíme největší nárůst o 4 procentní body v podílu zaměstnanců, kteří získávají stravenky. Naopak největší pokles o 2 procentní body sledujeme u benefitu vzdělávání. Tento benefit je čím dál tím méně poskytován, přestože ještě v roce 2008 jej čerpalo 33 % zaměstnanců, tzn. o 15 procentních bodů více než letos. Příčinou může být razantní omezení rozpočtů na lidské zdroje během krize, kdy se mezi prvními krátily náklady na vzdělávání.

,,Přehled sledovaných benefitů a jejich podíl najdete v tabulce níže. V průzkumu je také kolonka další benefity, kde se v poslední době často objevují zaměstnanecké slevy, příspěvek na ubytování nebo  tzv. sick day - placené dny, které slouží na zotavení se. Rozhodli jsme se proto tyto 3 benefity do průzkumu zařadit." dodává Jaroňová.

Tabulka 2: Meziroční změna podílu zaměstnanců s nefinančními benefity


Zdroj: Platy.cz


Zjistěte, zda vyděláváte férově

Získejte bezplatné osobní srovnání platu.

Srovnejte si plat