Pouze v Praze vydělávají lidé nadprůměrně

Nejvíc si vydělají lidé pracující v hlavním městě. Ve srovnání s lidmi v ostatních krajích vydělají lidé pracující v Praze i o deset tisíc korun víc. Nejvýraznější rozdíl je mezi lidmi pracujícími v kategoriích obchod, ekonomika, finance, účetnictví a cestovní ruch, gastronomie, hoteliérství.

Nadprůměrný plat s odměnami mají lidé v České republice, jen když pracují v hlavním městě. Plat v Praze je podle platového on-line průzkumu Platy.cz, do kterého se denně zapojí 300 lidí, vyšší o 26 procent oproti průměru v České republice. V internetové populaci je průměrný hrubý měsíční plat s odměnami v České republice 25 303 českých korun měsíčně.

Nejméně vydělávají lidé pracující v Karlovarském kraji (20 269 Kč), v kraji Vysočina ( 21 914 Kč) a v Olomouckém kraji (21 924 Kč). Plat lidí v těchto krajích je o 20 % nižší než je celostátní průměr. Za vyšší mzdou se vyplatí odejít do hlavního města, ale vždy je potřeba vzít v úvahu vyšší náklady na bydlení a život v Praze.

Tabulka 1: Průměrný měsíční plat v krajích


* Ve mzdě jsou započteny odměny a provize    Zdroj: Platy.cz

Větší rozdíly jsou mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním

Rozdíl mezi tím, kolik vydělají lidé v Praze, pokud mají ukončené jen základní vzdělání, a tím, kolik vydělají lidé se základním vzděláním v ostatních krajích, je v průměru 17 %.

Lidé s nejnižším vzděláním vydělávají nejméně v každém kraji. Nejhůř vydělávají v Karlovarském kraji (14 373 Kč). Pokud by se za prací přesunuli do Prahy, jejich průměrný měsíční plat s odměnami by vzrostl na 19 554 českých korun. Nyní tedy vydělávají o 26 % méně.

Lidé s vysokoškolským vzděláním II. stupně vydělají v Praze v průměru měsíčně 38 849 českých korun. Nejméně vydělají lidé s vysokoškolským vzděláním v Olomouckém kraji, téměř o deset tisíc korun méně. Průměrná mzda vysokoškolsky vzdělaných lidí v Olomouckém kraji je 29 125 českých korun.

Celkově je průměrný výdělek vysokoškolsky vzdělaných lidí v regionech oproti Praze nižší o 21 %.

Tabulka 2: Rozdíl ve výdělcích podle úrovně vzdělání v jednotlivých krajích


Zdroj: Platy.cz

V průmyslu kraje předběhly Prahu

Regionální rozdíly se projevují i v jednotlivých pracovních oblastech. Výška platu závisí na struktuře společností a pracovních pozic v regionu a tím na dostatku lidí schopných pracovat na dané pozici, ale závisí také na úrovni pracovních pozic, na jakých jsou lidé zaměstnáni.

Rozdíl mezi platy lidí pracujících v automobilovém průmyslu v hlavním městě a jednotlivých regionech je v průměru 8 procent.

„Automobilový průmysl je dobrým příkladem, jak dokáže poptávka po zaměstnancích tlačit na jejich platy. Přestože Praha patří mezi nejlépe platící regiony, v automobilovém průmyslu vydělají lidé lépe než v Praze hned ve třech krajích," řekl Lubomír Valenta ze společnosti Profesia CZ.

Relativně nízké platové rozdíly jsou také v kategoriích bezpečnost a ochrana nebo ve zdravotnictví a sociální péči.

Naopak rozdíl v platech v jednotlivých regionech je výrazný v kategoriích obchod, ekonomika, finance, účetnictví a cestovní ruch, gastronomie, hoteliérství, kde dosahuje třiceti nebo více než dvaceti procent.

Tabulka 3: Rozdíl ve výdělcích podle kategorií v jednotlivých krajích


Zdroj: Platy.czZpravodajství

30
Apr.
Paylab spustil mobilní aplikaci, která porovnává platy už i pro iPhone

Mezinárodní platový portál Paylab spustil iOS verzi mobilní aplikace Paylab Salary Checker. Je to dobrá zpráva pro milovníky iPhonů, kteří také mohou využívat appku na porovnání platu ve svém mobilu. Aplikace je připravená zdarma na stáhnutí v App Store a je dostupná i v češtině. Vývojářský tým Profesie přichází s dvěma inovacemi. Uživatel už nevidí pouze plat na své specifické pracovní pozici, ale i na podobných pozicích. Navíc také získává informace o platech v regionech a jiných krajích.

06
Feb.
Regionální rozdíly ve mzdách v oblasti obchodu jsou velké: výdělky v Praze jsou až o 43 % vyšší než v regionech

Mzdové ohodnocení pracovníků v oblasti obchodu (velkoobchod a maloobchod) je v České republice značně nesourodé - výrazné rozdíly jsou zejména mezi hlavním městem a zbytkem země. Pokud se podíváme na statistický platový rozdíl regionální optikou, zjistíme, že v Praze jsou celkové mzdy zaměstnanců v oblasti obchodu až o 43 % vyšší než v ostatních regionech, což představuje částku zhruba 9 833 Kč ve prospěch zaměstnanců v Praze.

01
Jun.
Platová analýza - Jaký plat udrží Vašeho zaměstnance?

Plat je stále nejvýznamnějším motivátorem při práci zaměstnance a pevně se váže na pracovní pozici, která má na trhu svoji hodnotu. Personalisté dobře vědí, že některé pozice obsadí rychle, protože si je z čeho vybírat, nicméně na některé pozice se vhodní kandidáti hledají obtížněji, protože kvalitních lidí s potřebnými dovednostmi, specializací či vzděláním je na trhu, nebo v daném regionu málo.